Konkursas

Khipu – inkų kalbančių virvelių kodas

Khipu (keč. Khipu „mazgas“. Isp. Quipu – „mazgas“ „rišti mazgą“, „skaičiavimas“ ) – mnemominė informacijos perdavimo ir skaičiavimo sistema vaizdingai vadinama „kalbančiomis virvelėmis“ bei „inkų pasaulio nervų sistema“. Tai savotiškos atmintinės, naudotos Inkų imperijoje bei ikiinkinėse Senovės Peru kultūrose. Kkipu paprastai sudarė spalvingų gijų, padarytų iš lamos ar alpakos vilnos, kuokštas. Dar gamintas ir iš špagato. Gijų skaičius galėjęs siekti iki 2000. Ant jų buvo užrišami mazgai, turėję skaitinę reikšmę. Skaičiai buvo išreiškiami dešimtaine sistema. Reikšmę turi mazgo tipas, padėtis ant gijos ir kt. Dalis mazgų, gijų spalvos turėjo ir kitą reikšmę, tačiau ji nėra iššifruota.  Neatmetama galimybė, kad khipu galėjo turėti ne tik atmintinę, bet ir žodinę reikšmę. Tokiu atveju pavykus iššifruoti khipu atsivertų daug žinių apie Inkų imperiją, kuri iki ispanų konkistos rašto neturėjo.

Seniausias khipu variantas, kuris datuojamas apie 3000 m. Kr., rastas Karalio piramidėje (Caral), todėl gali būti laikomas viena seniausių pasaulyje komunikavimo priemonių. Inkų imperijoje už khipu buvo atsakingi khipukamajokos (khipu kamayuq). Jie mokėjo šifruoti khipu mazgus, atlikti aritmetinius veiksmus. Jie apskaičiuodavo mitą (viešuosius darbus), mokesčius, pajamas, gyventojų surašymus. Khipu taip pat naudoti sudarinėjant kalendorius. Be khipukamajakų khipu mokėjo naudotis ir istorikai, aukštuomenė.

Khipu ir jų skaitymo menas sunaikinti ispanams užkariavus Peru. Khipamajokos buvo persekiojami kaip senosios valdžios šalininkai, o khipu naikinti kaip inkų stabai. Iki šių dienų yra išlikę apie 600 khipu, o 15-20 khipu buvo konkistos laikais transkribuota (tačiau iki šiandien jų nėra pavykę surasti). Dalis istorikų mano, kad kiekvienas khipu gali būti perskaitytas tik jį kūrusio khipukamajokos.

Šiandien Peru aukštikalnėse vietiniai gyventojai atminimui tebenaudoja supaprastintus khipu, tačiau jie gerokai skiriasi nuo imperinių.

Daugiau informacijos: http://khipukamayuq.fas.harvard.edu/

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas

Kultūrinės Al Aino vietovės (Hafitas, Hilis, Bida Bint Saudas ir oazių teritorijos) – angl. Cultural Sites of Al Ain (Hafit, Hili, Bidaa Bint Saud and oases areas)               Foto: Bader al Nomani  

  Loropenio griuvėsiai –angl. Ruins of Loropéni                     Foto: David Gandreau