Gruzija

Top 10 lankytinų Gruzijos vietų

Tbilisi

Tbilisi

Tbilisis – neatrastas Rytų Europos brangakmenis, apjungiantis Europos bei Azijos žemynus. Modernus ir kartu senovinis miestas žavi daugelį jį aplankiusiųjų.
Gruzijos sostinės pavadinimas, reiškiantis – „Šiltos versmės”, kilo nuo natūralių, karštų šaltinių, kurie žymi miesto centrą.
Vietinė legenda pasakoja apie V a. šaliai vadovavusį karalių Vakhtang Gorgasali, kurio sumedžiotas fazanas įkrito į vieną iš versmių ir tokiu būdu puikiai išvirė.
Tbilisis gyvavo kaip senovės Spa. Jo senamiestis pritraukdavo begalę žymių žmonių tokiu kaip Marko Polo, Aleksandras Diuma, Puškinas, Lermontovas, Čaikovskis.
Aplankyti Gruzijos sostinę verta tiek mėgstantiems naktinį gyvenimą, gerą maistą ir vyną, tiek norintiems pažinti miesto istoriją.

Mtscheta

Mtscheta

Tik už 20-ies minučių kelio nuo Tbilisio, Mtkvari ir Aragvi upių sankirtoje, yra senoji Gruzijos sostinė Mtscheta, kuri šiuo metu yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Nors pats miestas yra nedidelis, jo istorija labai turtinga. Mtscheta vardas buvo paminėtas Aleksandro didžiojo kronikose, senovės geografas Strabas savo rankraščiuose rašė apie čia itin gerai išvystytą vandens tiekimo sistemą, miesto turgų ir akmeninius namus, kurie yra išlikę iki šių dienų.
Po sostinei būdingo intensyvaus tempo, malonu užsukti į gražų ir mielą, kaimo dvasią išlaikiusį Mtscheta senamiestį. Tai puiki vieta pailsėti senovinių pilių ir bažnyčių apsuptyje bei skaniai pavalgyti vienuose geriausių Gruzijos restoranų, garsėjančių savo aštrių pupelių troškiniu, vadinamu lobio.

Mestia

Ushguli_Florian Pinel

Foto: Florian Pinel

Visi keliaujantys po Svaneti regioną, privalo užsukti į regiono sostinę Mestia bei Ušguli – aukščiausiai visoje Europoje įsikūrusį kaimelį. Ušguli yra 2200 metrų virš jūros lygio, tai aukščiausiai esantis ir nuolat apgyvendintas keturių kaimelių kompleksas.
Nuo Mestia centro patogu pėstute nukeliauti iki ledyno krašto, esančio Ušba kalno papėdėje arba su arkliais pakilti į kalnuose esančias pievas. Mieste įrengtos slidinėjimo trasos, taigi Mestia gali būti patrauklus ir mėgstantiesiems žiemos pramogas.
Pagrindinės pramogos: jodinėjimas, žygiai pėstute ar dviračiais, slidinėjimas.

Tušeti

Tusheti_Wim Koolhoven

Foto: Wim Koolhoven

Tušeti yra neįtikėtinai gražus, beveik nežinomas ir civilizacijos nesugadintas regionas, kuris driekiasi šiaurinio Kaukazo kalnų šlaitu ir ribojasi su Dagestanu bei Čečėnija. Tai vienas iš regionų Kaukaze, kuriame laikmečių nepaliesta idiliška kultūra ir pasakiški kalnų kaimeliai vilioja lankytojus. Tušeti kalnų grožis, laukinė gamta ir architektūriniai paminklai nepalieka nusivylusių lankytojų. Mta-Tušeti, arba kalnuotas Tušeti, buvo įtrauktas į preliminarų pasaulinį UNESCO paveldo sąrašą 2007 metais.
Svarbu tai, kad nuošaliai esantis Tušeti yra prieinamas tik tris-keturis mėnesius per metus, nuo gegužės-liepos vidurio iki rugsėjo-lapkričio vidurio, todėl miesto gyventojai gyvulių kaimenes žiemoti gena į žemesnes vietoves.
Visą Tušeti regiono istoriją atspindi gynybiniai namai, kalnuose esančios pilys ir aukštai iškilę apžvalgos bokštai.
Didžiausias regiono festivalis Antigenoba su puikiu tradiciniu maistu, gyvu alumi, vynu bei senovinėmis pagonių tradicijomis vyksta vasarą. Daugelis lankytojų, į Tušeti keliauja būtent dėl jo.

Sighnaghi

Sgnagi

Įsikūręs ant vynuogynais apaugusios kalvos ir apsuptas akmenine siena, stūkso nedidelis miestukas Sighnaghi – gruziniško vyno širdis.
Turtingą istoriją menantis miestas dabar vėl sugrąžintas į savo buvusią šlovės viršūnę, siūlo XVIII a. eleganciją ir XX a. komfortą, kurio galite tikėtis iš čia esančių viešbučių, kavinių bei siūlomų šeimos nakvynės namų.
Be abejonės, Sighnaghi patiks visiems, tai nuostabus miestas, primenantis paukščio lizdą įsikūrusį kalno viršūnėje. Jis garsėja puikiu kraštovaizdžiu, vingiuotomis gatvėmis, sodais ir gražia panorama.
Dar visai neseniai miestelis praktiškai neturėjo elektros, bet pasikeitusi valdžia, visos Gruzijos “restauravimą” pradėjo būtent nuo Sighnaghi. Dabar itin smagu vaikštinėti nedidelio miestuko akmenimis grįstomis gatvelėmis bei žavėtis autentiškai atkurtais statiniais.
Nuo gynybinės sienos galima mėgautis Alazani lygumos gamtovaizdžiu, o esant geram orui ir matomumui – stebėti rytuose stūksančius Kaukazo kalnus. Miestelis žavi savo ramybe tyliais vakarais ir iš Alazani lygumos sklindančiais kojotų stūgavimais.

Gudauri

Gudauri_Paata Liparteliani

Foto: Paata Liparteliani

Gudauri slidinėjimo kurortas Gruzijoje, puikiai tinka ekstremaliam sportui. Jis įsikūręs Didžiojo Kaukazo širdyje, apsuptas virtinės viršukalnių, bei kvapą gniaužiančių tarpeklių. Čia slidinėjimo sąlygos yra puikios iki pat vėlyvo balandžio, tad tai puiki patyrusiems slidinėtojams išmėginti savo jėgas.
Kurortas taip pat didžiuojasi vienu geriausiu „heli skiing” pasaulyje, o prieinamesnės kainos ko gero nėra niekur kitur. Viso sezono metu slidininkai bei snieglentininkai gali rinktis iš septynių viršukalnių ir mėgautis ilgais nusileidimais bei šviežiu sniegu. Taigi, populiariausios žiemos pramogos yra: pažintinis slidinėjimas, slidinėjimas iš sraigtasparnio, status nusileidimas, vaikams bei pradedantiesiems siūlomos pamokos, kurios supažindina su pagrindinėmis slidinėjimo taisyklėmis.
Vasarą kurortas žavi pasakiškais keliais, arklių išmintais takais, mažiausiai Europoje paliestais kalnų peizažais, stulbinančiomis viduramžių bažnyčiomis ir pilimis. Populiariausi užsiėmimai vasaros metu yra: žygiai su galimybe nakvoti jaukiame miško namelyje; gamtos mylėtojams ir fotografams – paukščių stebėjimas, kelionės arkliais iki Lomisi vienuolyno, arba iki senovinio Khada slėnio su 60 akmeninių bokštelių, plaustai sraunia upe.

Batumi

Batumi

Batumi – tai miestas, kurį žmonės pamilsta iš pirmo žvilgsnio. Unikalus savo subtropine pakrante, apsuptas ryškiai žalių kalnų, garsėjantis naktiniu gyvenimu. Šalia driekiasi arbatos ir citrinų plantacijos. Batumi yra Gruzijos paplūdimio kurortas numeris vienas, pilnas viešbučių, kavinių bei restoranų. Juodoji jūra jungia Batumi su Rusijos, Turkijos ir Europos uostais. Batumi gatvės apstatytos architektūriniais stebuklais, tokiais kaip mečetės, sinagogos, bažnyčios. Kurorte galima mėgautis įvairiomis pramogomis, tarp jų polu, tenisu ir gruziniškomis imtynėmis. Taip pat vyksta muzikiniai bei šokių pasirodymai. Vienas ryškiausių – kasmetinis, pripažinimo sulaukęs džiazo festivalis, kuris pritraukia žvaigždes iš viso pasaulio.
Batumi priklauso ilgiausia Europoje pakrantės alėja, su daugybe atrakcionų parkų, kavinių, restoranų, gatvės teatrų ir t.t. Kurortas vasaros metu tampa Gruzijos sostine. Norintiems susipažinti su miesto kultūra, taip pat neteks nuobodžiauti, čia jie aplankys Batumi dramos teatrą, lėlių teatrą, susipažins su vietiniu folkloru, užsuks į archeologijos bei meno muziejus, mėgausis Batumi botanikos sodu.

Bakuriani

Bakuriani_Gogi Bedenashvili

Foto: Gogi Bedenashvili

Bakuriani – pirmasis šalies slidinėjimo kurortas. Kaimelis tapo populiarus XIX amžiuje, kai Romanovų šeima išplėtojo jį iki patrauklios, kalnų apsuptos poilsio ir pramogų vietos. Čia rusų aristokratai mėgavosi įspūdingais spygliuočių miškais, svaiginančiai gaiviu oru bei kvapą gniaužiančiais vaizdais.
Dabar Bakuriani yra labai mėgiamas šeimų, vertinančių poilsį ir ramybę. Šią vietą taip pat vertina slidinėjimu užsiimantys žmonės. Sąlygos čia labai palankios. Giedromis dienomis matosi Didysis Kaukazas iki pat didžiausio Europoje kalno – Elbruso.
Šiame regione klimatas išties unikalus, kaimelis esantis pakankamai aukštai kalnuose (apie 1600 m. virš jūros lygio) priskiriamas subtropinei klimato zonai. Vasaros čia sąlyginai vėsios (vid. temp. apie 20 laipsnių). Žiemos drėgnos ir sniegingos, bet gana švelnios. Vidutinis sniego storis yra 60 cm, nors saulė čia šviečia 2000 valandų per metus. Tikras rojus slidinėjimo fanams.
Žiemos pramogų spektras Bakuriani išties platus: snieglenčių sportas, slidinėjimas, čiuožimas, kelionės arkliais, turai sniegomobiliais, alpinizmas, žygiai kalnais ir tai toli gražu ne viskas, ką siūlo vietiniai žmonės, pramogų ištroškusiems turistams.
Vasaros metu čia taip pat atsiras ką veikti. Tai iškylautojų, norinčių pajodinėti arkliais, pavažinėti kalnais dviračiu, pasivaikščioti po vasariškas pievas, rojus. Mėgstantys stebėti paukščius bus maloniai nustebinti jų rūšių įvairove. Ieškančiųjų nuotykių laukia smagus pasivaikščiojimas iki Tabatskuri ir Kachisi ežerų su nakvyne palapinėse.

Chevsureti

Chevsureti_Paata Vardanashvili

Foto: Paata Vardanashvili

Ši vietovė nuo išorinio pasaulio pasislėpusi už didžiųjų Kaukazo kalnų ir keliu yra pasiekiama tik septynis mėnesius per metus. Tai bene vienintelė vieta visoje Europoje, kuri atrodo tokia paslaptinga, unikali ir stebuklinga, joje iki šių dienų išlikusios pagoniškos gyvenimo tradicijos bei viduramžius menančios kaimų gyvenvietės.
Didžiausias Chevsureti miestas – Barisacho yra žemutinėje regiono dalyje. Turistiniu požiūriu gyvenvietė yra patraukli puikiais muziejais, svetingais nakvynės namais. Barisacho taip pat traukia mėgstančius alpinizmą bei jodinėjimą žirgais, šios pramogos mieste yra gerai išvystytos.
Pagrindiniu traukos centru Chevsureti regione laikoma Šatili gyvenvietė, esanti šalia Čečėnijos sienos. Ji įdomi tuo, kad praeityje atlaikė daugybę priešų puolimų ir išsaugojo nuostabų architektūrinį palikimą, tai keturių-penkių aukštų bokštiniai namai, tarpusavyje sujungti stogų takais, skirtais apsiginti bei pabėgti nuo priešų. Šiandien šie namai yra paversti įdomiais ir neeiliniais viešbučiais.
Kitas regiono miestas Mutso įdomus tuo, jog atrodo lyg iš fantastinio filmo. Stūksantis 1880 metrų virš jūros lygio, žavi ir stulbina apleistais, tarsi mirusiais, namais bei bokštais.
Chevsureti regiono žemutinėje dalyje, šalia Roška gyvenvietės plyti nuostabūs Abudelauri ežerai, vienas ežeras yra mėlynas, kitas žalias, o trečiasis baltas. Šie ežerai pasiekiami gana sunkiai, kopiant uolėtais bei siaurais takais, tačiau vaizdas, kuris atsiveria, vertas šių pastangų.

Kazbegi

Kazbek_Lidia Ilona

Foto: Lidia Ilona

Mtscheta-Mtianeti regione stovintis kalnas Kazbek yra iškilęs 5047 metrų virš jūros lygio. Tarp aukščiausių Gruzijos kalnų jis yra trečias, tačiau dėl jo snieguotos viršūnės, mitologinių sąsajų bei netolimo atstumo nuo sostinės Tbilisio, šis kalnas šalyje laikomas pačiu mėgiamiausiu.
Pasak graikų mitų ir legendų, šiame kalne buvo kalintas Prometėjas, už bausmę jog su žmonija dalinosi ugnimi bei žiniomis apie ją.
Kazbek kalnas, vietinių kartais vadinamas Mkinvartsveri, iš tiesų yra neveikiantis ugnikalnis, o aplink jį esanti sritis yra pakankamai aktyvioje seisminėje zonoje. Kadangi kalnas dengtas 135 kvadratiniais kilometrais ledo, jis yra puiki vieta mėgstantiems alpinizmą. Tačiau dėl saugumo į Kazbek viršukalnę patariama kopti tik fiziškai gerai pasirengusiems žmonėms, į pagalbą pasitelkusiems vietinius gidus.
Kazbegi žavi ne tik savo aukščiausiu kalnu. Keliaudami per Darial tarpeklį, jungiantį Rusiją ir Gruziją, galite pamatyti viduramžių žvalgybinius bokštelius, krioklius, laukinę gamtą – tai vienas įspūdingiausių kelių pasaulyje. Norintys pailsėti Kazbek papėdėje, gali aplankyti 1700 m. aukštyje virš jūros lygio esantį Stepantsminda (Kazbegi) miestelį. Šis miestelis yra nuostabus traukos objektas, kadangi vaizdai atsiveriantys jame puošia knygų bei atvirukų viršelius. 2170 metrų aukštyje stūkso Dievo Motinos bažnyčia, pastatyta iš masyvių granito blokų, jos interjeras puoštas freskomis, o eksterjeras gausiai išraižytas šaliai būdingais raštais. Gruzijoje ši vietovė yra viena iš gražiausių, tad ją tikrai verta aplankyti.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas