Lietuva

Dautarų dvaro atgimimas

Griūnantys ir netvarkomi dvarai kelia didelį paminklotvarkininkų susirūpinimą. Tačiau Mažeikių rajono pakraštyje, Dautaruose, baigiamą sutvarkyti dvarą galima laikyti gražia išimtimi.

Antrą šimtą metų skaičiuojantis Dautarų dvaras atgimsta. Jį prikėlę naujieji šeimininkai sako čia prieš aštuonerius metus užsukę atsitiktinai kartu su paskutinio savininko, karo gydytojo Kazimiero Nasvyčio dukra, buvusia radijo diktore Undine Nasvytyte. Dvaras buvo bebaigiantis griūti. Atstatymas vyko šešerius metus.

„Didžiausias darbas buvo sienų polichrominio dažymo atstatymas ir plastinio dekoro restauracija – tai imlūs, sudėtingi darbai“, – sako dvaro savininkė, architektė, restauratorė Gražina Juknevičienė.

Dvaro istorija – didinga. Jį pastatė vokiečių kilmės baronai von Bockai, už vieno iš jų buvo ištekėjusi Rusijos ministro pirmininko Piotro Stolypino duktė Marija. Tuos laikus mena sieninio altoriaus fragmentas, rastas restauruojant sienas. 1933-aisiais dvarą įsigijo karo gydytojas K. Nasvytis. Sovietmečiu dvare buvo mokykla, kolūkio kontora, vėliau apgyvendinti žmonės. Po daugelio metų apsilankiusi vaikystės dvare U. Nasvytytė sako buvusi nustebinta dabartinio vaizdo.

„[Keliasi] kaip feniksas iš pelenų ir dabar man taip smagu, kad ateina žmonės pasižiūrėti, atvyksta iš tos pačios apylinkės. Jūs neįsivaizduojate, kiek per savaitę čia yra tų žmonių, atėjusių pasižiūrėti – visi gėrisi. Ir sako: jis – ne muziejus, o kaip namas, tikri namai“, – pasakoja dvaro savininkų duktė Undinė Nasvytytė.

Dvarui restauruoti iš Europos Sąjungos fondų gauta pusės milijonų litų parama, o investuota kelis kartus daugiau. Griūvančius dvarus savo lėšomis gaivinantys ir atstatantys savininkai sako jau susitaikę, kad privatūs dvarai gerokai menkiau remiami nei valstybės.

„Valstybės dvarams 90 proc. kompensuoja, tik 10 proc. reikia prisidėti. Jie gauna lėšas nuo pat darbų pradžios – avansu išmokami pinigai. Privatininkas turi padaryt iš savo lėšų ir paskui jam kompensuoja. Kompensuoja, aišku, ne 90 proc., o 50 proc. kaip mums. Dabar jau pakelta kompensacija iki 60 proc.“, – teigia G. Juknevičienė.

Restauruotas ir baldais apstatytas dvaras jau džiugina savininkus ir lankytojus, kurie čia įleidžiami nemokamai. O darbų dar suplanuota begalė – baigti tvarkyti parką, kurio senieji planai rasti archyvuose, atstatyti kitus dvaro statinius.
Lidija Jankauskienė
  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas