Lietuva

Valdovų rūmuose – lelijos šv. Kazimierui

24Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero dienos proga Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kviečia dalyvauti atvirose edukacinėse dirbtuvėse, kuriose bus galima pasigaminti šio šventojo skaistumą ir tyrumą simbolizuojančių lelijų bei išsispausdinti proginį atviruką. Dvi dienas veiksiančiose dirbtuvėse nemokamai dalyvauti galės visi tos dienos bilietą į muziejų įsigiję lankytojai.

„Prieš 400 metų iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skleidžiančia žinią, kad karalaitis Kazimieras paskelbtas šventuoju, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Kaip ir anuomet šv. Kazimiero vėliavą pasitikę Vilniaus miestiečiai, Lietuvos dangiškąjį globėją kviečiame sveikinti pačių pasigamintomis šventojo skaistumą ir tyrumą simbolizuojančiomis popierinėmis lelijomis”, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupės administratorė-vyresnioji muziejininkė Vida Kaunienė.

Atviros edukacinės dirbtuvės veiks 2014 m. kovo 4 d., antradienį, nuo 13 iki 17 val. ir kovo 8 d., šeštadienį, nuo 11 iki 15 val. Rūmų istorinės ir architektūrinės raidos ekspozicijos pradžioje. Čia lankytojai galės ne tik pasigaminti leliją, bet ir išsispausdinti proginį atviruką, kuriame karalaitis šv. Kazimieras vaizduojamas šv. Kazimiero koplyčios, Valdovų rūmų bei Aukštutinės pilies fone.

Kaip įžanga į šiuos edukacinius renginius 2014 m. kovo 2 d., sekmadienį, Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje skambėjo Baroko epochos muzikos koncertas, kuriame dalyvavo Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos moksleivių ansambliai ir styginių orkestras.

Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero diena Valdovų rūmų muziejuje minima neatsitiktinai: žinoma, kad Lietuvos ir Lenkijos valdovo Kazimiero Jogailaičio (1427-1492) ir Austrijos kunigaikštytės Elžbietos Habsburgaitės sūnus Kazimieras gyveno Vilniaus Žemutinėje pilyje. Čia jis rūpinosi vargšais, buvo dosnus bažnyčioms ir vienuolynams, mėgo tylią maldą vienatvėje.

Šis šventasis įamžintas ir Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje esančioje patalpoje, vedančioje į Šv. Kazimiero koplyčią. Čia muziejaus lankytojai gali pamatyti ir garsiojo „Trirankio šv. Kazimiero” atvaizdo, kuriame mūsų valstybės globėjas vaizduojamas su trimis rankomis, o dviejose jų laiko po lelijos šakelę, kopiją.

Krikščioniškajame mene balta lelija simbolizuoja tyrumą, nekaltumą ir skaistumą. Tai ne tik Švč. Mergelės Marijos, bet ir šv. Kazimiero dorybės ženklas, pažymėtas ir Šv. Kazimiero dienai skirtuose liturginiuose tekstuose: „Teisusis vešės kaip lelija, žydės per amžius Viešpaties akivaizdoje” (Ps 91, 13).

Valdovų rūmų muziejus nuolat kviečia dalyvauti įvairiuose proginiuose, tematiniuose, taip pat iš anksto užsakomuose edukaciniuose grupiniuose užsiėmimuose. Šiuo metu siūloma daugiau nei dešimt įvairių edukacinių programų, kuriose galima susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija, literatūra, muzika, asmenybėmis ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dvaro buitimi.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas