Kinija

Kinų menas Baltijos šalyse

kinu karpiniai parodaVasario 17 d. vyksiančios Molėtų dailės galerijoje atidaroma paroda „Kinų menas Baltijos šalyse“. Parodoje bus eksponuojami kinų dailininkų Chen Minxin tapybos, Jianwen Xu grafikos, Gu Jing Zhou, Shi Xiao Ma, Zhou Xiao Ming keramikos darbai ir Yang Zhihong karpiniai.

„Kinų menas Baltijos šalyse” supažindins su kinų tapybos ir grafikos darbais, bus eksponuojama itin Kinijai būdingi Isingo keramikiniai arbatinukai ir šamanistiniai popieriaus karpiniai.

Parodos lankytojai turės retą galimybę pamatyti Isingo (Yixing) arbatinukų Meistro Gu Jing Zhou (1915-1996) ir jo mokinių Shi XiaoMa (1954), Zhou Xiao Ming (1971) kūrybą.

„Kinai turi patarlę – “Vanduo – arbatos motina, o arbatinukas – arbatos tėvas”. Iš tiesų, neužtenka vien geros arbatos lapų ir tyro vandens, kad paruoštume puikią arbatą. Reikalingas indas, kuriame idealioje aplinkoje jie susijungtų. Nuo seno tobuliausiais pripažinti yra Isingo (Yixing) arbatinukai“,  – sako šios arbatinukų kolekcijos savininkas, kolekcionierius Armandas Burba. Jis parodos atidarymo metu virs originalią kinų arbatą ir ja vaišins svečius.

Isingo arbatinukai skiriasi nuo mums įprastos keramikos – dauguma arbatinukų Isinge (Yixing) yra ne žiedžiami, o klijuojami iš molio juostų. Dėl to Isingo(Yixing) keramika sunkesnė ir tankesnė. Šimtmečius Isingo (Yixing) meistrai kūrė naujas arbatinukų formas, dekoravimo būdus. Arbatinukas tapo ne tik arbatos ruošimo įrankiu, bet ir meno kūriniu, kuriame vienas kita papildo skulptūra, tapyba, kaligrafija ir poezija.

Profesorius Chen Minxin, parodoje eksponuojantis tapybą, gimė 1958 m. Longyou apskrityje, Zhejiang provincijoje. Baigė Zhejiang pedagoginio universiteto dailės fakultetą. Šiuo metu yra Dailės ir dizaino mokyklos dekanas, Zhejiang Province menininkų asociacijos narys ir Zhejiang Province, Čiudžou apskrities menininkų asociacijos pirmininko pavaduotojas.

Docentas Jianwen Xu, parodoje rodantis grafikos darbus, gimė 1964 metais Čiudžou, Zhejiang provincijoje. Baigė Zhejiang pedagoginio universiteto dailės fakultetą. Šiuo metu yra Čiudžou miesto menininkų asociacijos pirmininkas.

Abiejų dailininkų darbai yra Jiangsu, Guangdong meno muziejuje, Anhui, Shenzhen meno muziejuje, JAV Anderson menų centro kolekcijoje.

Unikalus dailės žanras – šamanistiniai karpiniai. Karpinių meistrė Yang Zhihong (Jang Džichong) – nusipelniusi Kinijos Liaoning provincijos tautodailininkė, Liaoning provincijos Jianping apygardos nematerialiojo kultūros paveldo išsaugojimo centro vadovė. Jos kūriniai „Žuvų deivė” ir „Lotosų deivė” yra laimėję aukščiausius apdovanojimus 2006 m. Tarptautiniame Changdžou (Hangzhou) karpinių konkurse ir Nacionaliniame Kinijos karpinių konkurse.

Menininkė viena iš nedaugelio savo šalyje kuria šiaurės rytų Kinijai būdingus karpinius, kuriuose dažnai vyrauja senųjų šamanistinių religijų archetipiniai simboliai. Čia galima išvysti ir Saulės deivę, ir Devynkrūtę deivę maitintoją ir daugybę kitų dievybių – Gluosnių, Lotosų, Žuvų ir pan. Analizuojant šiuos iki šių dienų išlikusius karpinius, galima prisiliesti prie senosios klajoklių kultūros, suprasti senųjų dabartinėje Kinijos teritorijoje gyvenusių tautų pasaulėjautą bei pasaulėvaizdį.

Meistrė Yang Zhihong karpiniais susidomėjo dar vaikystėje, kai ją prižiūrėjusi kaimynystėje gyvenusi senolių karpinių meistrų pora karpydavo „žaislus”, su kuriais ji mielai žaisdavo. Būtent šie žmonės meistrę supažindino su senaisiais šamanistiniais karpiniais ir įkvėpė toliau domėtis bei tyrinėti kultūrinį palikimą.

Ne paslaptis, jog Kultūrinės revoliucijos metais tradicinė kultūra Kinijoje buvo žiauriai naikinama, ir tik nedaugelis žmonių išsaugojo senąsias tradicijas. Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto darbuotojai įdėjo daug pastangų, kad būtų pristatyti unikalūs Šiaurės Rytų Kinijos šamanistiniai karpiniai ir jų kūrėja  meistrė Yang Zhihong.

Paroda yra kultūrinių iniciatyvų grupės „Kvadratas” ir Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto tęstinio projekto “Kinų menas Baltijos šalyse, 2013-2015″ dalis.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas

Erhu, dar kitaip vadinamas „kinišku smuiku”, turi tik dvi stygas, tačiau meistro rankose ima skleisti nenusakomo grožio muziką.Erhu – vienas populiariausių tradicinių kiniškų instrumentų, naudojamų ne tik tradicinės, bet ir šiuolaikinės muzikos atlikime (jį galima išgirsti netgi grupės „Coldplay“ repertuare). Pekinas/ Dašilaro hutongas/ 2014. 05.