Ispanija

Kalėdos kitaip: Maljorkietiškos Kalėdų tradicijos

Panoramic view of Valdemossa in Majorka

Nieko keisto, kad Ispanijoje Kalėdos yra švenčiamos savotiškai. Jeigu kelionės Maljorka užsisakysite Kalėdų metu, tuomet liksite maloniai nustebinti tvirtų ispaniškų Kalėdų tradicijų, sumaišytų kartu su turtinga maljorkietiška kultūra ir stipria Romos katalikybes įtaka šioje saloje ir visoje šalyje.

Nors prieš Kalėdas itin padidėja tiek vietinių, tiek ir salos svečių noras apsipirkti (dažniausiai tai daroma Palmos mieste), tai nėra vienintelė kalėdinė tradicija. Kalėdų dvasia jau jaučiama gruodžio pradžioje, kuomet Palmoje ir kituose Maljorkos miestuose gatvėse iškabinamos šviečiančios kalėdinės girliandos ir švieselės.

Tą pačią dieną, kai tik iškabinamos kalėdinės girliandos, prasideda tradiciniai kalėdiniai turgūs. Vieni iš klasikinių tokių turgų pavyzdžių yra Plaza Mayor ir Plaza De Espana rajonuose – abu šie turgūs aktyviai dirba iki pat Trijų Karalių šventės, kuri vyksta sausio 5 dieną. Šiuose turgeliuose rasite viską, ko tik norite, kad galėtumėte iš Ispanija kelionės atsivežti gražiausius suvenyrus, autentiškų drabužių ir geriausių vietinių gėrimų bei maisto ir taip supažindinti su Maljorka savo artimuosius, kurie ten dar nesilankė.

Be abejo, kalėdiniai turgūs pasirūpins ir tuo, kad galėtumėte pasistatyti savo unikalią prakartėlę – čia jų rasite tikrai daug. Prakartėlių bus pilna pristatyta ir gatvėse – jas pamatyti verta ir salos svečiams, ir vietiniams, kadangi per Kalėdas pasireiškia geriausi šios srities amatininkai ir prakartėlių grožis būna tikrai įspūdingas. Pačios garsiausios prakartėlės stovi De La Sang bažnyčioje, Palau March (šalia pagrindinės Palmos parduotuvių gatvės), Sagrat Cor koplytėlėje D eSant Francesco bazilikoje, Palmos miesto halėje ir taip pat Kapučinų konvencijoje bei daugelyje kitų vietų ne tik Palmoje, bet ir kituose Maljorkos miestuose.

Gruodžio 24 dieną, per pačias Kalėdų išvakares, kiekvienas žmogus bus savo šeimos šiltame rate ir valgys šventinius patiekalus bei bendraus namie. Po vakarienės, daugelis pasirinks vietinius barus ir kavinės ir eis išgerti su draugais, o kiti žmonės trauks į katedrą arba pagrindinę kaimo bažnyčią, kur bus laikomos vidurnakčio mišios, dar Ispanijoje žinomos kaip Misa del Gallo. Įprastai, mišios pradedamos laikyti 23 valandą vakaro.

Esfinge de navidad

Pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, daugelis žmonių išeina valgyti priešpiečių arba pietų į vietinius tradicinės virtuvės restoranus, nors anksčiau buvo įprasta likti namie. Kadangi tokia tendencija ir toliau auga, tai vertėtų visuomet užsisakyti staliuką restorane bent dieną prieš, jeigu jūs taip pat ketinate Maljorkoje švęsti Kalėdas ir norėsite skaniai papietauti vietiniame restorane. Vakare nebedirba nei viena parduotuvė ir visi praleidžia pirmosios Kalėdų dienos vakarą namie – daugelis ilsisi po audringų pasilinksminimų arba vėl vakarieniauja su šeima.

Nors gruodžio 26 diena yra įprasta diena beveik visoje Ispanijoje, taip tikrai nėra Maljorkoje – čia švenčiamas Segona Festa De Nadal, kas reiškią antrąjį Kalėdų vakarėlį. Tai yra iš senų laikų išlaikyta maljorkietiška tradicija – nors dabar ši šventė nėra taip stipriai švenčiama, visgi, Maljorkoje nei viena parduotuvė ir nei vienas bankas nedirbs, tad pasistenkite apsipirkti anksčiau.

Gruodžio 28 diena yra ispaniškas balandžio 1-osios variantas. Nors melagių diena nėra labai intensyviai švenčiama, visgi, turėkite omenyje, kad galite būti apgauti. Rekomenduojame geriau nesivelti į ispaniškos melagių dienos pokštus, kadangi ispaniški pokštai gali būti kur kas stipresni ir grubesni nei mes esame pratę.

Naujųjų metų išvakarės yra švenčiamos visoje Maljorkoje, tačiau gatvės bus gana tuščios iki pat vidurnakčio. Visi bus subėgę į Plaza de Cort (tai Palmos miesto pagrindinis skveras), kur tūkstančiai žmonių bus pasiruošę pasitikti naujuosius metus su ispaniškąja dvylikos vynuogių tradicija. Būkite pasiruošę valgyti vynuoges po didžiųjų varpų suskambėjimo – turėkite omenyje, kad iš pradžių suskambės mažieji varpai, po kurių dar nevalia valgyti. Reikia palaukti kur kas skambesnių varpų, kurie suskambės netrukus po pirmųjų varpų – tuomet jau galima pradėti valgyti dvyliką vynuogių.

San Juan de la Pena Monastery

Taip pat rekomenduojama naujųjų metų naktį nevažinėti su automobiliu, o apie taksi išsikvietimą negali būti nei kalbos – tai bus beveik neįmanoma. Taigi, susiplanuokite savo naujųjų metų vakarą kelionės savaitgaliui į Maljorką metu taip, kad nereikėtų šių transporto priemonių.

O Kalėdinių švenčių maratonas užsibaigs su sausio penktosios naktimi, kuomet bus švenčiama Trijų Karalių naktis. Būtent tada ateina Kalėdų senelis ir išdalina vaikučiams dovanas. Nors dėl užsienio įtakos dabar daugelis ispanų šeimų taip pat dalijasi dovanomis gruodžio 24 ir 25 dienomis, visgi, per Trijų Karalių naktį netrūksta pramogų – tuomet vyksta kruopščiai paruoštas paradas, kurį tikrai smagu stebėti. 17:30 jūs jau galite pamatyti parado pradžią Palmos įlankoje, o vėliau šventė persikels į šio miesto gatves.

Tadas Klimaševskis

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas