Keliauk su knyga

Japonų kultūros namuose pristatyta Ievos Rutės knyga

DSCF0424

Vilniuje liepos 8 dieną Japonų kultūros namuose įvyko knygos „Išskirtinės kelionės. Kinija, Tibetas, Mianmaras, Nepalas” pristatymas. Autorė Ieva Rutė jau 10 metų organizuojanti keliones  dalinosi su skaitytojais savo patirtimi, patarimais bei kelionėse patirtais įspūdžiais. „Tai tolerantiška knyga“- pristatydama autorę teigė Japonų kultūros vadovė  Dalia Dokšaitė.

Knygoje galima rasti pagrindines gaires apie atsakingą keliavimą, susipažinti, kokį pėdsaką palieką keliautojai egzotiškose šalyse. Pirmoje knygos dalyje kalbama apie atsakingo keliavimo idėjas, kurias iliustruoja kelionių istorijos. Ji skirta visiems keliautojams, tad kiekvienas ras kažką sau. Net jei keliaujate tik po Europą, šioje knygoje atrasite bendrų praktinių patarimų, apie tai kokie keliavimo būdai ekologiškiausi ar ką derėtų vežtis su savimi.

DSCF0412

„Mano tikslas pasidalinti savo patirtimi, kuri padėtų pasiruošti kelionėms“, – teigė autorė. Taip pat knygoje pristatomos ir keturios šalys iš Ievos Rutės perspektyvos – Kinija, Tibetas, Mianmaras, Nepalas. Šioje dalyje pateikiami mažiau žinomi kelionių maršrutai,  paminimos įdomesnės lankytinos vietos.

Knyga „gimė“ per du mėnesius

Susirinkusiems klausytojams Ieva Rutė pasakojo, jog knygą parašyti paskatino „ Aukso pievos“ leidyklos projektų koordinatorė Jurga Jackevičiūtė. Nors knyga „gimė“ per porą mėnesių, joje galima atrasti visą 10 metų sukauptą patirtį. „Nejaučiu kad knyga yra mano“,- prisipažino autorė. Kadangi ją sudaro daug bendraautorių, žmonių keliavusių ir palaikiusių Ievą. Tad keliautoja teigia, kad knyga yra visų prisidėjusių prie jos kelionių nuopelnas.

KinijaDSC02566

Didžiausios keliavimo pamokos

„Kiekviena kelionė suteikia vis kažko naujo. Pirmiausia išmokau tolerantiškai žvelgti į kitas žmonių kultūras, kitokį požiūrį, kadangi kiekvienas žmogus turi skirtingą pasaulio matymą ir suvokimą. Taip pat kelionės išmokino atvirumo kitiems žmonėms, bendravimo, pagarbos keliautojams, bei aplinkai, kur keliaujama.“,- kalbėjo Ieva Rutė.

Noras atsigręžti į Lietuvą

„Pirmas dalykas, ką tolimos kelionės duoda žmogui, tai norą atsigręžti į save ir savo kultūrą. Kai tu keliauji ir pamatai įvairius papročius, ornamentus, kultūrinius statinius ar tautinius drabužius kituose kraštuose, nenorom susimąstai, o kaip yra pas mus? Šie klausimai man pačiai kilo po pirmųjų kelionių“.  Besižavėdama svetimom kultūrom Ieva Rutė atrado norą atsigręžti ir pažvelgti į Lietuvos kultūrines vertybes.

KinijaDSC02368

Traukia kalnai

Paklausta, kokios vietos labiausiai pakerėjo ir kur norėtųsi vėl sugrįžti autorė atsakė, jog kalnai, jos silpnybė. Labiausiai Ievą Rutę žavi Tibeto aukštikalnės. Didžiulė erdvė, puikiai matomi dangaus skliautai, aukštuminės dykumos, kuriose oras slogus ir sausas autorės nė kiek nebaugina, o priešingai žavi savo magiška atmosfera. Bolivijos ežerai su lagūnomis, kur galima išvysti  flamingus, ugnikalniai, bei siera alsuojančios vietos knygos autorę taip pat žavi savo paslaptingumu ir kvapą gniaužiančiu kraštovaizdžiu. Kamčiatka ir Bolivija yra tos šalys, į kurias Ieva norėtų sugrįžti. Keliautoja taip pat svajoja nuvykti į Islandiją ar Patagoniją, mat labiausiai ją žavi atšiaurūs kraštai. Tokios žmogaus nepaliestos vietos, pasak Ievos Rutės turi kažką magiško ir užburiančio.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pirmoji organizuota kelionė –  į Kiniją

Gyvendama Kinijoje 2006 metais Ieva Rutė dar būdama studentė  suorganizavo pirmąją kelionę. „Tuo metu bilietus traukiniu užsakinėjau tiesiogiai skambindama į Sudžou stotį. Reikėjo 7 bilietų, bet kadangi tai buvo mažas miestelis,  jie teturėjo 4 bilietus. Teko skambinti draugei, kuri gyveno net Nankine ir užsakinėti bilietus iš kitos stoties.“ Nepaisant visų nesusipratimų ir „kuriozų“  kelionė sėkmingai pavyko ir iki šiol yra smagiai prisimenama kolegų. Autorė teigia, jog dabar organizuodama keliones neieško standartinių maršrutų, stengiasi įtraukti mažiau žinomas vietas, „atsiduoda kelionių dievams“, nes, jos manymu, atsitiktinumas keliaujant atveria naujas galimybes, todėl visada reikia palikti vietos avantiūrai ir mažiems nesuplanuotiems stebuklams, kurie gali įvykti. Štai, pavyzdžiui, kartą keliaujant į Boliviją jiems kelią užkirto kalnakasių streikas, todėl teko važiuoti pro kitą vietą. Netikėtai atvykę į Kopakabaną keliautojai pateko į jūrų laivyno šventę. Tuo metu Bolivija minėjo jūros praradimą, vyko įvairios demonstracijos, tad autorė su grupe liko maloniai nustebinti. „Keliaujant pasitaiko galimybių ir jas reikia priimti kaip dovanas“, – teigė  Ieva Rutė.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tarpininkė tarp dviejų civilizacijų

Kultūrine prasme Europa mums visiems yra lengviau suprantama, būtent todėl  Ieva Rutė renkasi keliones į egzotiškus kraštus. Autorė, mano, kad jos misija yra būti tarsi tarpininke tarp tolimų skirtingų kraštų. Azijos šalių studijavimas universitete knygos autorei atvėrė ir suteikė platesnį kitų kultūrų matymą, iš kurio ir kilo noras labiau pažinti svetimus kraštus ir pasidalinti savo žiniomis su Lietuva. Ieva džiaugiasi galėdama prisiliesti prie tolimų kultūrų, siekia pateikti jas čia esantiems žmonėms suprantama kalba ir būti tarsi „tiltu tarp skirtingų pasaulių“. Todėl būdama Lietuvoje ji organizuoja būrelius vaikams, vykdo įvairią veiklą, taip siekdama supažindinti su svetimais kraštais.

KinijaDSC02589

Aistra arbatai

Vienas iš pomėgių, kuriuos keliaudama atrado Ieva Rutė – tai arbata.  Aistra arbatai  autorei padėjo surasti daug draugų iš kitų kraštų. „Arbata darė įtaką net pirmiems maršrutams“,- pasakojo Ieva. Kadangi arbatų kultūra Kinijoje turtinga ir nepaprastai įvairi, pinigų šiam atrastam pomėgiui keliautoja niekuomet negaili. Brangiausios arbatos, kurią nusipirko kilogramo kaina siekė net 3000 litų. Nors tai gali atrodyti nemaža pinigų suma, keliautoja atskleidė, kad kokybišką ir gerą arbatą Kinijoje gali nusipirkti nuo1000 iki 5000 litų. Knygos autorė pripažino“ kai tenka pabuvoti Kinijoje skiriu specialiai 3-4 dienas  skrydžiui į Fenikso kalnus ir perku arbatą. Matyt jau esu priklausoma nuo jų“, – juokiasi autorė. „Vis mąstau kaip įtraukti į maršrutą šiuos kalnus“,- šmaikštauja ji. Todėl, nenuostabu, kad vienas iš artimiausių jos siekių –  parašyti knygą apie arbatos kultūrą rytų kraštuose.

Pabaigai knygos autorė Ieva Rutė kviečia keliauti domėtis ir atrasti tai, kas suteikia laimę. Sėkmė ir nesėkmė, pasak Ievos Rutės , kelionėje priklauso nuo keliautojų nusiteikimo, tuomet net ir iškilus tam tikroms kliūtims atsiras jų sprendimo būdai.

Vaiva Novikaitė

Nuotraukos Ievos Rutės

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas