JAV

Taos Pueblo, Naujoji Meksika

P1000112

Taos Pueblo – miestelis JAV pietvakariuose, Naujosios Meksikos valstijoje yra apie 1,6 km nuo Taos miesto. Pueblo išsidėstęs dykumų slėnyje, ties Rio Grandės upe, kuri įsirėžusi vaizdingame kanjone. Miestelis priklauso Taos kalba (Tiwa) kalbantiems indėnams.  Šiandien išlikę apie 30 Pueblo tipo gyvenviečių. Miestelis įkurtas maždaug prieš 1000 metų ir yra vienas iš seniausių gyvenviečių Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Šiuo metu šiame pueblo gyvena apie 150 gyventojų. Dar beveik 2000 Taos indėnų gyvena apylinkėse.

Taos Pueblo yra viena uždariausių ir seniausių pueblo indėnų bendruomenių, gal dėl to ir viena geriausiai išlaikiusi savo tradicinę išvaizdą.

Pueblo pastatai pastatyti iš nedegtų molio plytų, kurios gaminamos iš molio, sumaišyto su vandeniu ir šiaudais. Tokios pagamintos plytos paliekamos džiūti saulėje. Pastatų sienos paprastai būna apie pusmetrio storio.

Pueblo namai statomi terasomis – Taos Pueblo iš viso yra 5 aukštai. Viršutiniai aukštai įrengti ant medinių sijų. Pueblo sudaro keliolika atskirų namų-butų, tarp kurių nėra praėjimų, tačiau juos visus jungia bendros sienos. Tai tarsi didžiulis laiptuotas daugiabutis. Tokiuose puebluose anksčiau gyvendavo iki 1000, o kartais ir dar daugiau indėnų.

P1000135

P1000113

Ankstesniais laikais saugumo sumetimais puebluose nebuvo įrengiamos durys ar langai į išorę. Vienintelis įėjimas, kuriuo galima būdavo pateikti į vidų buvo įrengiamas stoge. Pueblo viduje esančiuose butuose paprastai tik du kambariai – vienas yra svetainė-miegamasis, o kitas skirtas maisto ruošimui, saugojimui. Iki šių dienų tradiciniuose puebluose nėra elektros, vandentiekio ir kiti patogumų.

P1000106

P1000104

Taos Pueblo durys daugiausia nudažytos ryškia mėlyna spalva. Per šį indėnų miestelį teka nedidelis upelis, ištekantis iš apylinkėse esančių Sangre de Cristo kalnų. Šis upelis yra pagrindinis geriamo vandens šaltinis pueble.

P1000133

Duonkepė krosnis

Sakoma, jog tai labiausiai tapoma ir fotografuojama indėnų gyvenvietė. Taos Pueblo nuo 1992 metų įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

 

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas