Keliauk su knyga

„Sugrįžimas į Žemaitiją“

sugrizimas-i-zemaitija-1Autorius: Magdalena Komorowska

Leidykla: „Tyto alba“

Magdalena Komorowska z Nalęcz-Gorskich (1900–1989 m.) – lenkų bajoraitė, vaikystę ir jaunystę praleidusi Žemaitijoje, vėliau Peterburge ir Vilniuje. Po II pasaulinio karo Komorowskių šeima buvo perkelta į Lenkiją, kur iki savo mirties ir gyveno autorė. Maria Magdalena Komorowska turėjo dešimt anūkų, vienas jų – dabartinis Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis.

„Sugrįžimas į Žemaitiją“ – tai knyga, pasakojanti apie jau nebeegzistuojantį pasaulį. Apie laimingą Magdalenos Komorowskos vaikystę ir ankstyvą jaunystę XX amžiaus pradžioje Žemaitijoje, Šaukėnų ir Džiuginėnų dvareliuose.

Šie autentiški atsiminimai, rašyti nuo 1952 metų, padėjo pasakotojai išgyventi pokario stalininės nakties tamsą ir skurdą. Tai šiltas ir įdomus pasakojimas apie XX a. pradžios lenkiškų dvarų Lietuvoje buitį ir būtį: apie vakarus po liepomis ir namų koncertus, iškylas ant Šatrijos kalno, Kūčių, Kalėdų ir Velykų šventes, apie vaikų žaidimus, dvarininkų dėvėtus drabužius, papročius ir įpročius, apie tarnų ir ponų pasaulius.

Visa tai matoma tiek anuometinio vaiko ir jau subrendusio žmogaus akimis.

Žemaitija čia iškyla kaip vidinės ramybės kupinas kraštas, kuriame gyvena savo vertę suvokiantys, artimo meilę puoselėjantys ir savimi pasitikintys žmonės. Tačiau idiliškas paveikslas nėra pernelyg saldus; jis realistiškas ir todėl dar įdomesnis.

Tai ne tik vienos šeimos istorija, papasakota ano gyvenimo liudininkės savo jauniausiai dukteriai, bet ir vertingas kasdienybės istorijos dokumentas, perteikiantis gyvus ir įspūdingus praeities žmonių portretus ir parodantis jų gyvenimo būdą.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas