Istorijos labirintai

Kino kelionė „Radviliada”

Legendinio keliauninko, piligrimo bei pirmo lietuvio bestselerio autoriaus Radvilos Našlaitėlio gimtadienio proga galime pažvelgti į jo legendinės kelionės Į Jeruzalę „užkulisius”.

Šiandien mass media pasaulyje populiariausios laidos, straipsniai yra apie geografiją bei keliones, o prekinis Discovery ženklas laikomas antru žinomiausiu prekiniu ženklu pasaulyje (po Coca-cola), žinomas net tose šalyse, kuriose nėra rodomas, o Travel  ir National Geography  garsėja didžiuliais reitingais.

Sunku patikėti, tačiau pirmasis šio populiariausiojo mass media žanro „krikštatėvis”, sukūręs pasaulinės dimensijos kūrinį ir tituluojamas kaip pirmojo bestselerio autorius, yra garsus XVI a. didikas iš žymiosios Radvilų giminės – Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis.

Daugiau kaip prieš 400 metų Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis surengė piligriminę kelionę į Jeruzalę, kad prisiliestų prie Jėzaus kapo. Ši kilnaus tikslo vedama kelionė buvo neįprasta, be galo sudėtinga, kupina pavojų, sekinanti bei ilga ir su mažai tikėtina sėkminga pabaiga. Našlaitėliui palaiminimą ir rekomendacinius laiškus suteikė pats Popiežius. Po daugelio praradimų ir pavojų jis šią dviejų metų piligriminę kelionę įveikė ir aprašė knygoje „Kelionė į Jeruzalę”. Taip gimė pirmasis lietuvių autoriaus bestseleris, kuris buvo perspausdinamas ir labai skaitomas bei populiarus. Taip gimė ir naujas kelionių literatūros žanras, kurio krikštatėviu laikomas Radvila Našlaitėlis. Taip pat jis sudarė ir Amsterdame išleido tiksliausią LDK žemėlapį, kuris laikomas vienu iš geriausių renesanso kartografinių kūrinių.

Rugpjūčio 29 dieną kino žiūrovus pasieks filmas – kino kelionė „Radviliada”, kuri pasakos apie legendinius Lietuvos didikus: Radvilą Juod1jį, Radvilą Rud1jį ir Radvilą Našlaitėlį, kurie savo mąstysena ir poelgiais buvo peraugę ir savo laikmetį, ir tuometinį Europos elitą.

Radvilos Našlaitėlio gimtadienio proga filmo kūrybinė grupė sveikina visus, kad turėjome autorių, sukūrusį europinės dimensijos bestselerį, kuris skaitomiausias buvo ne mėnesį, du, ar metus, bet beveik du šimtus metų ir iš kurio daugelis kartų Europoje pažino tolimus kraštus, pagal tai rinkosi keliones ir ruošėsi joms. Šia proga kūrybinė grupė dalijasi iki šiol neskelbta  vaizdo medžiaga iš kelionės per dykumą iki Jeruzalės.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas