Čekija

Žydų kvartalas (Josefov) Prahoje

Old_Josefov_Prague

Viduramžiais Prahos senamiestyje gyveno dvi atskiros žydų bendruomenės. Žydai iš vakarų įsikūrė aplink Senąją naująją sinagogą, o žydai, atkeliavę iš Bizantijos imperijos, aplink Senąją mokyklą (dabartinės Ispaniškosios sinagogos vietoje). Palengva abi gyvenvietės susijungė ir tapo uždaru getu. Prahos žydai kentėjo nuo engėjiškų įstatymų – XVI a. jie privalėjo nešioti gėdos žymę – geltoną apskritimą. Krikščionys juos dažnai kaltindavo dėl kilusių gaisrų ar užnuodytų šulinių, ieškodami bet kokio preteksto pogromams. Diskriminaciją iš dalies susilpnino Juozapas II 1784 m., todėl Žydų kvartalas jo garbei buvo pavadintas Josefov. 1850 m. rajonas oficialiai tapo Prahos dalimi. XIX a. pabaigoje miesto valdžia nusprendė nugriauti geto lūšnas, nes antisanitarinės sąlygos kėlė pavojų sveikatai. Tačiau buvo išsaugota rotušė, keletas sinagogų ir Senosios žydų kapinės.

Josefov yra tarp Senojo miesto aikštės ir Vltavos upės. Čia yra dvi garsios figūros, tapatinamos su šia miesto dalimi: Francas Kafka ir mistinis Golemas, sukurtas Jehuda Ben Bezalelio, taip pat žinomo kaip rabinas Löw.

Senosios žydų kapinės

zydu kapines4

Daugiau nei 300 metų žydams savo mirusiuosius buvo leidžiama laidoti tik šioje vietoje. Kapinės buvo įsteigtos 1478 m. Laikui bėgant jos šiek tiek padidėjo. Dėl vietos stokos mirusieji būdavo laidojami vienas ant kito, iki 12 sluoksnių į gylį. Šiandien nedidelėje erdvėje galima pamatyti daugiau nei 12000 sugrūstų antkapių, tačiau čia palaidota apie 100000 žmonių.

Nuo XVI a. pabaigos antkapiai žydų kapinėse buvo puošiami simboliais, kurie nurodo mirusiojo kilmę, šeimos pavardę ar profesiją.

zydu kapines_laiminancios rankos

Laiminančios rankos: Cohenų šeima

zydu kapines_elnias

Elnias: Hirschų arba Zvi šeima

zydu kapines_gele

Gėlė: Raizel šeima

zydu kapines_zuvis

Žuvis: Ephraim, Karp ar Fishel šeima

zydu kapines_vynuoges

Vynuogės: palaima arba perteklius

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas