Etno virtuvė

Kiniška virtuvė – ne kiekvienam

 

kinu virtuve

Kinų virtuvė – viena seniausių Kinijos kultūros pusių, kuri ypač masina pažinti šią šalį ir jos gyventojus. Ypač Vakarų gyventojams tokios maisto gaminimo tradicijos, kokios taikomos Kinijoje, kartais sunkiai suprantamos, tačiau labai viliojančios. Todėl dažnai čia organzuojamos ne tik pažintinės, bet ir  gurmaniškosios kelionės,  Kinija jų metu atsiskleidžia iš geriausių bei spalvingiausių savo pusių.

Svarbiausia principas – harmonija

Kinams maisto gamyba yra labai subtilus ir harmoningas dalykas. Jie nepripažįsta tokio greito užkandžiavimo ir maisto ruošos, kuris taip įsivyravęs Vakarų pasaulyje, kuomet grįžus namo pakanka susitepti sumuštinį ar į mikrobangų krosnelę įsimesti ką tik parduotuvėje nupirktą pusfabrikatį. Kinams maisto gamyba – tai tarsi tradicijų ir atsidavimo maišymas.

Kinijoje ruošiant maistą svarbu paisyti tinkamų jėgų. Tam Kinijoje taikoma In ir Jan jėgų filosofija, kalbant apie tai, kad visur privalo būti gėrio ir blogio harmonija. Taigi, maiste taip pat. Virtuvėje šios dvi jėgos paskirstomos skirtingoms stichijoms. In tampa virimu vandenyje ir garuose, o jan – kepimu,  naudojant aliejų. Ruošiant maistą privalu derinti abu šiuos metodus tam, kad paruošti patiekalai ant stalo būdų gardūs ir skleistų geras emocijas jais  besivaišinantiems žmonėms.

Kinai gėrio ir blogio jėgas taip pat derina įrengdami virtuvę. Čia labai svarbu, kad nesipyktų vandens ir ugnies stichijos, o virtuvėje būtinai būtų langas, kuris palaikytų abiejų susitikusių stichijų harmoniją.

Nors daugeliui Vakarų šalių atrodo, kad kinų maistas sveikas todėl, kad jie valgo daug daržovių ir  mažai jas apdoroja termiškai, kiekvienas kinų virtuvės šefas Jums paprieštaraus sakydamas, kad sveikumo maistas įgauna tuomet, kuomet harmoningai sujungiama In ir jan energija. Pavyzdžiui, In energijai priklauso tokie maisto produktai kaip baltieji kiniški kopūstai, sojos daigai ir varškė, baklažanai. Tuo tarpu jiems atsvarą suteikia Jan produktai: imbieras, česnakas, ėriena, morkos. Būtina šiuos produktus derinti tarpusavyje, nes tai lemia ne tik išskirtinį skonį, bet ir patiekalų maistingumą.

Beef stew in China style

Medis skleidžia šilumą

Kinai tiki ne tik harmonija, bet ir gamtos bei gyvūnų skleidžiamomis emocijomis. Todėl kinai didelę reikšmę teikia valgymo įrankiams – lazdelėms. Nors šiandien lazdeles valgydami taip pat plačiai naudoja japonai  ir korėjiečiai, iš tiesų šis valgymo būdas pradėtas taikyti būtent Kinijoje dar prieš 5000 metų. Tuo metu patiekalai buvo verdami didžiuliuose puoduose ir jiems pasiekti buvo reikalingos dvi bambukinės lazdelės.  Vėliau atėjęs skurdas privertė maistą pjaustyti mažais kubeliais ir ilgainiui jis pasidarė toks smulkus, kad valgyti buvo patogiausiai lazdelėmis, o ne peiliu ar šakute.

Serviruojant stalą, lazdeles privalu dėti virš maisto iš dešinės į kairę pusę, nes toks serviravimo būdas reiškia susitaikymą su karma.

Street food

Ištikimybė – ir prie pietų stalo

Jei Vakarų Europoje populiarūs įvairūs žygiai per barus ir restoranus, bandant išragauti įvairių gėrybių, tai Kinijoje tokia pramoga nepriimtina. Čia valgymas – didžiulis susikaupimas ir pasiruošimas jam bei eiga prilygsta istoriniam ritualui. Todėl valgydami jie stengiasi tylėti, smulkiai kramto, bandydami pajusti kiekvieno patiekalo ingrediento skonį.

Tradiciška kiniška vakarienė ar pietūs prasideda nuo didelio pasirengimo. Labai svarbus stalo serviravimas – jam dažniausiai pasirenkamos tarpusavyje harmoniją sukuriančios balta ir mėlyna spalvos, paruošiami indai ir pagaliukai.

Prieš pietus privalu apsivalyti – visi svečiai privalo išgerti puodelį žalios arbatos be cukraus ir suvalgyti užkandžių lėkštę iš šviežių salotų, mėsos, ar kepenų gabalėlių.

Tuomet prasideda didysis ritualas. Kiekvienas prie stalo sėdintis žmogus gauna dubenėlį nesūdytų ryšių ir lėkštę patiekalams. Bendrieji patiekalai patiekiami didžiuliuose dubenyse ir pastatomi stalo viduryje. Dažniausiai tai įvairių rūšių patiekalai. Labiausiai vertinami ir kinų mėgstami įvairūs mėsos patiekalai, patiekiant smulkiai pjaustytus mėsos gabalėlius su daržovėmis, riešutais, kiniškais grybais, sojų daigais. Taip pat populiarios vištienos improvizacijos bei tradicinė traškioji kiniška vištiena. Neapsieinama ir be vegetariškų patiekalų, anties ar žuvies.

Visi kinų patiekalai išskirtinio skonio, jie pagardinti ryškių tonų prieskoniais ir žolelėmis. Kinai nevengia aštrių pipirų, daug česnakų, kmynų ar imbiero. Už tai jų patiekalai ne tik ryškių skonių, bet ir veikiantys kaip gydomieji. Tai išlikusi senovinė tradicija, kuomet daugelis patiekalų Kinijoje buvo gaminami gardinant net vaistinėmis žolelėmis, o tuo lauku virtuvės šefas nuo vaistininko galėjo ir nesiskirti.

Tea ceremony at sunset

Išlavintam skoniui

Dažnai lietuviai, nukeliavę į Kiniją ir paragavę nacionalinio vietinio maisto grįžta nustebę, jog tai visai kitokie patiekalai nei esame pripratę matyti vakarietiškose kinų užeigose. Iš tiesų kinai yra nuo seno laikomi maisto virtuozais ir jų tėvynėje maistas gali stebinti.

Dėl ypač išsiskiriančios kultūros bei klimato kinai mėgsta kiek kitokius patiekalus, todėl kartais lietuvį ne tik nustebiną, bet ir atgraso kone žali valgomi mėsos patiekalai, pelenuose marinuoti kiaušiniai, moterų piene troškinti moliuskai, patiekalai iš šunų ar kačių. Todėl patartina poilsinės kelionės Kinijoje metu užsukus į vietinę užeigą ar restoraną pasiteirauti, kokį tiksliai patiekalą Jums atneš oficiantas ir  apdairiai reaguoti į rekomenduojamus išbandyti patiekalus.

Justina Kabakaitė

 

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas