Etno virtuvė

Beigeliai : iš Lietuvos kilę amerikietiški riestainių pusbroliai

Jei būtumėt atvažiavę apsipirkti į Kaziuko mugę prieš šimtą metų, riestainių margumyne būtumėt radę apsčiai vienos rūšies riestainių, kurių šiandien nebepamatysite – beigelių. Tai – žydiški riestainiai, jidiš kalba vadinami „beygl“.

Kilę iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos žydų bendruomenių, pastarąjį šimt-metį beigeliai užkariavo Jungtines Amerikos Valstijas, o Lietuvoje buvo nepelnytai pamiršti. Lietuvos žydų bendruomenės direktorius Simonas Gurevičius pasakoja, kad praėjusio šimtmečio pradžioje ne tik Vilniuje, bet ir kiek-
viename Lietuvos mieste gyvavo ne po vieną, o po keletą beigelių krautuvėlių, kiekvienas kepėjas kepdavo juos savaip, o gyventojai rinkdavosi skaniausius.

Maria Balinska, knygos „Beigelis: neįtikėtina kuklios duonos istorija“ autorė, tvirtina, kad beigeliai nėra visiškai tokie pat kaip riestainiai, tačiau neneigia jų „giminystės“. Pasak jos, beigeliai tikriausiai atsirado iš pretzelių (kietesnių riestainių, „surištų mazgeliu“), kuriuos Vokietijos kraštų žydų bendruomenės gamindavo viduramžiais, o persikėlusieji į Lenkijos ir Lietuvos teritorijas tradiciją tęsė ir ji šiek tiek kito. Kita teorija – beigeliai gimė kaip žydiškas „obwarzanek“, kitaip – baronkų, arba riestainių, mus pasiekusių iki šių dienų, o anuomet plačiai paplitusių Lietuvoje ir Lenkijoje, ypač karališkuose rūmuose, variantas.

bagels-02

Daugelis lietuvių, kaip ir straipsnio autorė, pirmą kartą beigelių paragavo svečiuodamiesi JAV. Jų skonis kitoks nei įprastinių riestainių – tradiciniai beigeliai nėra saldūs, jų išorė traški, o vidus maloniai tąsus. Šis efektas išgaunamas, kai beigelius pirmiausia „pakrikštija“ verdančiu vandeniu, o tik paskui kepa.
Į JAV beigelius atvežė Rytų Europos žydai, atvykę geresnio gyvenimo ieškoti XX a. pradžioje. Sakoma, kad Didžiosios depresijos laikais Niujorke buvo vienintelė beigelių kepykla. Dabar, praėjus keliasdešimčiai metų, beigeliai yra vienas populiariausių kepinių visoje JAV: jie valgomi per pusryčius su arbata (laikomi neatskiriama tipiškų Niujorko pusryčių dalimi), skrudinami, šaldomi.

Amerikiečiai prisimena, kad pirmąją beigelių kepyklą Niujorke įkūrė iš Lenkijos Liub-lino miesto į JAV atplaukęs žydas Juozapas Zaras. East River saloje įsikūrusioje kepykloje dirbo ir Juozapo sūnūs Filas su Viljamu. Šviežių beigelių „Zaro‘s“ buvo galima nusipirkti tik sekmadieniais, čia jų įsigydavo ne tik eiliniai klientai, bet ir kavinių savininkai bei gatvių pardavėjai, kurie vėliau juos išnešiodavo po visą Niujorką. Tuomet beigelių skonis buvo tik tradicinis, ir nenuostabu, nes juos visus kepdavo vienoje kepykloje. Jų išorė buvo traški, o vidus maloniai tąsus. Antrojo pasaulinio karo metais beigeliai pradėjo populiarėti ir išplito po visas JAV, populiarumu ir variacijomis beveik nenusileisdami garsiausiam italų eksportui – picai. Beigeliai pradėti gaminti su šokoladu, įvairiomis uogomis, saldumynais.

BEIGELIŲ  RECEPTAS

500 g miltų

1 pakelis sausų mielių

1,5 šaukštelio druskos

1,5 šaukštelio cukraus

1 šiek tiek paplaktas kiaušinis

1,5 šaukštelio aliejaus ir dar lašelis tešlai aptepti

Apie 125 ml drungno vandens

1 kiaušinio baltymas aptepti

1. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, mieles, cukrų ir druską. Tada įmaišykite šiek tiek paplaktą kiaušinį, aliejų. Minkydami tešlą pamažu pilkite vandenį. Kai tešla sulips į kamuoliuką, vandens pakaks.

2. Tešlą ant miltuoto pagrindo minkykite 10–15 minučių, kol ji taps labai švelni ir elastinga. Į dubenį įlašinkite lašelį aliejaus, jame pavoliokite tešlą, kad visa pasidengtų aliejumi. Uždenkite dubenį ir šiltoje vietoje palikite iškilti. Po pusantros valandos arba kai tešla padvigubėja – ji būna paruošta.

3. Per tešlą keliskart nesmarkiai suduokite kumščiu ir dar truputį paminkykite. Paprastas būdas suformuoti beigelius – iškočioti iš tešlos 2,5 cm storio stačiakampio lakštą ir supjaustyti jį į 11 vienodo dydžio juostelių. Kiekvieną juostelę pakočiokite delnais ir suformuokite apie 18 cm ilgio ir 1,5 cm storio virvelę. Tada sujunkite jos galus ir bus apskritimas – beigelis. Juos guldykite ant aliejumi patepto paviršiaus ir palikite pakilti apie 1 val. (arba kol padvigubės).

4. Užvirkite didelį puodą vandens. Sumažinkite ugnį iki vidutinės. Tada įleiskite į jį beigelius, ne daugiau kaip 4 vienu metu. Virkite juos 1–2 minutes. Kai iškils į paviršių, apverskite. Išgriebkite iš vandens ir sudėkite ant rankšluosčio nusausėti. Kai visi beigeliai bus apvirti, suguldykite juos kepimo popieriumi išklotoje skardoje, patepkite kiaušinio baltymu ir kepkite 15–20 minučių orkaitėje, įkaitintoje iki 190 laipsnių, kol gražiai paruduos.

5. Prieš kepant, beigelius galima pabarstyti aguonomis, sezamo sėklomis arba kepintais svogūnais.

„Kaziuko laikraštis“

Gintarė Kavaliūnaitė-Amelyushkina

 

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas