Etno virtuvė

Rumuniški balandėliai su kopūstų lapais

balandeliai3

Rumunija – valstybė Europos pietryčiuose. Ribojasi su Ukraina ir Moldova šiaurės rytuose, Vengrija ir Serbija vakaruose bei Bulgarija pietuose. Taip pat turi nedidelę pakrantę prie Juodosios jūros.

Istoriškai didelę įtaką darė graikų ir turkų virtuvės, o kaimynų – moldavų, serbų, kroatų ir bulgarų – atitiko rumunų patiekalų pavadinimus.

Rumunų virtuvėje gausus daržovių ir vaisių, prieskoninių žalumynų ir aštrių prieskonių pasirinkimas. Daržovės marinuojamos ir paduodamos kaip garnyras prie mėsos ir žuvies. Kaip ir moldavų virtuvėje, gausybė patiekalų su sūriu (brinza) ir kukurūzų miltais. Nepaprastai mėgstamos ir ant žarijų, grotelių keptos bei troškintos daržovės.

Ką valgo rumunai?

Kukurūzai – vienas populiariausių rumunų virtuvės produktų. Iš jų miltų gaminama mamalyga (plikyta tiršta kukurūzų miltų košė), valgoma kaip duona su įvairiausiais patiekalais.  Taip pat naudojama kitiems patiekalams gaminti. Iš kukurūzų, jų miltų bei kruopų gaminamos košės, salotos, blynai, kepiniai, sriubos, apkepėlės ir daugelis kitų patiekalų.

Sūriai – brinza (avių pieno sūris), kaškavalas (avių pieno sūris), Branza de Vaci (saldaus karvės pieno sūris), Urda (analogiški itališkiems sūriai).

Sriubos – rūgščios sriubos (su pomidorų tyre, citrinų rūgštimi),  barščiai (rūgštus užpilas iš kviečių sėlenų), jautienos sultiniai su mėsos gabaliukais, sultiniai su ryžiais, daržovėmis, sriubos-piurė (pupelių, žaliųjų žirnelių, rūgštynių ir špinatų, šviežių pomidorų su česnakais),  sriuba su mėsos kukulaičiais (Ciorba de Perisoare), daržovių sriuba su mėsa ir ryžių kukuliais (Ciorba Taraneasca), žarnokų sriuba (Ciorba de Burta).

Mėsa – keptos išpjovos, kiaulienos ragu, kepenų šašlykai, kepti viščiukai, vištos, antys, žąsys, ėriuko troškinys, ant grotelių keptas ėriukas, kebabai, musaka, ant anglių kepti kotletai, valgomi su garstyčiomis, jautiena su raudonąja paprika ir miltiniais paplotėliais, moldaviškas paukštienos ir kiaulienos šaltėsis, žvėrienos valgiai. Tradicinis Rumunijos valgis – Rasol – gaminamas iš paukštienos (vištienos, antienos, žąsienos arba kalakutienos).

Žuvis – keptas jūros eršketas (Nisetru la Gratar)), krabai su česnakų padažu, įvairių rūšių žuvis su troškintomis daržovėmis, apkepta orkaitėje (Giuveč).

Miltiniai gaminiai dažniausiai daromi su įdarais. Tai paplokšti pyragėliai su mėsa, lietiniai, pyragai su sūriu, blynai, varškėčiai (Papanashi) su grietine. Gausus saldžiųjų patiekalų asortimentas: sluoksniuotos tešlos gaminiai, saldūs varškės žiedai su grietine, moldaviški varškės krepšeliai, riešutiniai sausainiai, pavyzdžiui, per Velykas valgomas saldus sūrio pyragas (Pasca). Desertai – pusiau apvalus įdarytas pyragas, įvairūs vaisiniai biskvitai, tūkstančiai rūšių uogienių.

Balandėliai su kopūstų lapais

Sudedamosios dalys:

• 1 didelis kopūstas (arba 2 vidutinio dydžio kopūstai)

• 750 g maltos kiaulienos (arba perpus sumaišytos kiaulienos ir jautienos)

• Kelios juostelės rūkytos šoninės

• 2 svogūnai

• 2 valgomieji šaukštai ryžių

• 6 pomidorai arba 2 valgomieji šaukštai pomidorų pastos

• 1 l paukštienos sultinio

• 100 g taukų

• Druska, pipirai, čiobreliai, pankoliai

Paruošimas:

Įdarui taukuose apkepkite susmulkintus svogūnus. Kai svogūnai pagels, suberkite ryžius ir troškinkite, kol suminkštės, tada įpilkite šiek tiek vandens ir viską sumaišykite su malta mėsa, įberdami druskos, pipirų ir 2–4 valgomuosius šaukštus vandens.

Atskirkite kopūstų lapus ir pašalinkite jų kietąją dalį. Lapus apvirkite sultinyje ir palikite skystyje, kol suminkštės.

Supjaustykite lapus maždaug 7–8 cm ilgio stačiakampiais (balandėlio dydis priklauso nuo jūsų pasirinkimo ir kopūstų lapų dydžio). Ant kiekvieno kopūsto lapo stačiakampio uždėkite šiek tiek įdaro ir apvyniokite lapą aplink įdarą, pirštu užlenkdami jo kraštus į balandėlio vidų. Į prikaistuvį vieną ant kito dėkite sluoksnį balandėlių, sluoksnį plonų kopūsto juostelių (likusių išpjovus iš kopūsto lapų stačiakampius), sluoksnį rūkytos šoninės. Priklausomai nuo indo gylio tuos pačius veiksmus gali tekti pakartoti, bet palikite vietos, nes troškinami balandėliai plečiasi.

balandeliai2

Sluoksniuoti pabaikite kopūsto lapų juostelėmis ir susmulkintais pomidorais (arba atskiesta pomidorų pasta). Ant viršaus uždėkite taukų ir galiausiai į prikaistuvį supilkite sultinį. Ilgai troškinkite labai nedideliame karštyje. Jei reikia, įpilkite dar vandens. Pakartotinai pašildyti balandėliai būna gardžiausi, dėl to šis patiekalas paprastai gaminamas išvakarėse. Kuo ilgiau patiekalas troškinamas, tuo jis skanesnis!

balandeliai1

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas