Čekija

Čekiški virtinukai (knedliky)

kniedliky_2

Čekų virtuvei nemažai įtakos turėjo vokiečių, austrų bei vengrų maisto gaminimo tradicijos. Nepaisant to, čekų nacionalinė virtuvė turi ir tik jai būdingą išskirtinumą. Jau daugelį amžių čekų virtuvė yra žinoma dėl gaminamo riebaus maisto.

Pagrindinės žemės ūkio produkcijos kryptys – mėsinė-pieninė gyvulininkystė, o kalnuotuose rajonuose –avininkystė. Augalininkystės pagrindas – kviečių, bulvių ir cukrinių runkelių, kukurūzų auginimas. Svarbiausia maisto pramonės produkcija – mėsos, pieno, vaisių, daržovių, cukraus ir alaus gamyba. Šalies specifiniai augalai (daugiausia alaus gamybai) – techniniai miežiai ir apyniai.

Ką valgo čekai?

Daug įvairių sriubų – bulvių, česnakų, vištienos su makaronais, jautienos sriubą su kepenėlių kukuliais, raugintų kopūstų, krapų su rūgpieniu. Verdamos ir vaisių/uogų sriubos.

Mėsos patiekalus – populiariausia valgyti vištieną ir kiaulieną, kartais jautieną; dažniausiai patiekiama su kokiu nors padažu. Gaminamas vengriškas guliašas, kepamas Vienos šnicelis.

Žuvį – nors ji nėra tokia populiari kaip mėsa, kartais, dažniausiai per šventes,  patiekiama menkė, karpis  ar upėtakis.

Bulves – virtas, keptas, skrudintas. Iš bulvių kepamas plokštainis, blyneliai, verdami virtinukai.

Desertus – lietinius su įvairiais įdarais; medaus tortą (medovnik); įvairiais vaisiais įdarytus virtinukus; obuolių štrudelį, įvairius vaisinius pyragus.

Gėrimus – populiariausias yra alus (Čekija yra didžiausia alaus mėgėja visame pasaulyje); taip pat puikiai žinomas alkoholinis gėrimas iš žolelių becherovka, slyvų brendis slivovice. Mėgstamas nealkoholinis gaivusis gėrimas kofola, savo skoniu ir išvaizda primenantis kokakolą, tik ne toks saldus.

České knedliky (virtinukai)

Sudedamosios dalys:

• 500 g kvietinių miltų

• 3–4 kiaušiniai

• 500 ml pieno

• 1 pakelis mielių arba 100 ml alaus

• 60 g sviesto

• Vanduo, muskatas, 1 arbatinis šaukštelis druskos

Paruošimas:

Šiltame piene ištirpdykite sutrupintas mieles (arba įpilkite alaus), paskui įdėkite miltų, kiaušinių, druskos ir žiupsnelį malto muskato. Gerai išminkykite, kol tešla taps vienalytė. Uždenkite ją lininiu audeklu ir palikite 90 minučių pakilti.

Vėl gerai išminkykite tešlą ir kildinkite dar 30 minučių.

Suformuokite iš tešlos ilgą ritinį, suvyniokite jį į lininį audeklą arba sviestinį popierių ir taip suvyniotą 20 minučių virkite pasūdytame vandenyje.

kniedliky_1

Išvirusią tešlą išimkite iš vandens, nuvarvinkite ir pjaustykle arba siūlu supjaustykite ją riekelėmis. Patiekiama kaip garnyras prie mėsos patiekalų arba galima pakepinti riekeles svieste ir patiekti kaip pagrindinį patiekalą.

kniedliky_3

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas