Ekspedicijos

K2: triumfas ir tragedija

K2,_Mount_Godwin_Austen,_Chogori,_Savage_MountainK2, Čogoris (kin. 乔戈里峰, pinyin. Qiáogēlǐ Fēng) arba Gudvino-Ostino kalnas (angl. Mount Godwin-Austen) – antrasis pagal aukštį kalnas pasaulyje po Everesto (8848 m). Čogoris išsidėstęs Karakorumo kalnyne, Pakistano (Gilgito-Baltistano) ir Kinijos (Sindziango) pasienyję. Kalną 1856 m. atrado Europos topografijos tarnybos ekspedicija. K2 aukštis – 8611 m.

K2 yra vienas iš sunkiausiai įkopiamų kalnų pasaulyje. Vidutiniškai žūsta vienas iš keturių į kalną bandančių įkopti žmonių. Iki 2012 metų į K2 buvo įkopę 306 žmonės. Į šį kalną dar niekas nėra įkopęs žiemą.

Kalnas turi ne vieną pavadinimą. 1856 metų ekspedicija tyrinėjo Karakorumo kalnus ir žymėjo juos kaip K1, K2, K3 ir t. t. Ekspedicijos narys Tomas Montgomeris šią viršukalnę pažymėjo kaip K2 – „antroji Karakorumo viršukalnė“. Iki šiol būtent K2 yra dažniausiai naudojamas kalno pavadinimas.

Pavadinimas Čogoris kildinamas iš baltų kalbos žodžių chogo – didelis ir ri – kalnas (شاہگوری – didelis kalnas). Ilgą laiką buvo manoma, jog būtent Čogoris yra tradicinis naudojamas vietos gyventojų kalno pavadinimas, tačiau atlikus tyrimą paaiškėjo, kad šį pavadinimą vartoja tik nedidelė dalis regiono gyventojų.

Kadangi K2 neturi aiškaus tradicinio pavadinimo, kalną, siekiant pagerbti vieną pirmųjų šio regiono tyrinėtojų, Henrį Gudviną-Ostiną, buvo pasiūlyta pavadinti Gudvino-Ostino vardu, tačiau šis pasiūlymas buvo atmestas.

1902 m. buvo surengta pirma rimta, tarptautinė, į K2 įkopti bandžiusi ekspedicija, vadovaujama anglo Oskaro Eckensteino. Tą kartą ekspedicijai, viršūnę bandžiusiai pasiekti šiaurės vakarų šlaitu ir atlikusiai kelis nesėkmingus bandymus, pavyko pasiekti 6525 m aukštį.

1909 m. italų ekspedicija, vadovaujama Abrucų kunigaikščio, princo Luidžio Amedeo, kopė pietryčių šlaitu ir pasiekė maždaug 6250 m aukštį.

Praėjus beveik 30 metų nuo paskutinio bandymo, 1938 m. amerikiečių ekspedicija, vadovaujama Čarlzo Hiustono, atliko iki tol sėkmingiausią bandymą ir pasiekė 7925 m aukštį

K2 viršūnę pirmą kartą pavyko pasiekti tik 1954 m. liepos 31 d. Tai padarė italai Lino Lacedelli ir Achille Compagnoni. Praėjo net 23 metai kol į K2 buvo įkopta antrą kartą – tuomet viršūnę pasiekė japonų ekspedicija.

1982 m. 7 japonų ekspedicijos nariai tapo pirmaisiais, kuriems į K2 pavyko įkopti šiauriniu kalno šlaitu.

1986 m. viršūnę pasiekė 3 moterys, tačiau išgyveno tik viena, lenkė Wanda Rutkiewicz. Iš viso tais metais žuvo 13 į K2 kopusių žmonių.

2008 m. rugpjūčio 1 d. didžiulė sniego lavina pasiglemžė 11 žmonių gyvybes.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas

„Vytauto Kernagio“ fondas kartu su portalu lrytas.tv pristato projektą „Intelektinė nuosavybė: kodėl ji (ne)kainuoja?“, kuriame dalyvauja ir daugybė Lietuvos žymių žmonių, kurie vaizdo siužetuose papasakojo, kas jiems yra kūryba ir, kodėl intelektinė nuosavybė yra svarbu.