Archeologo užrasai

Rastas pirmojo Kinijos imperatoriaus laikų arbaletas

Kinų archeologai pirmojo Kinų imperatoriaus Cin Ši Huangdi (259 – 210 m. pr. Kr.)  kapavietės komplekso archeologinių tyrimų metu surado gerai išsilaikiusį tos epochos arbaletą.

Tai pirmasis arbaletas, rastas žymiosios terakotos kariuomenės arsenale. Arbaletas puikiame stovyje – išliko net jo templė. Tebesitęsiančiuose kapavietės tyrimuose aptikta dar šimtas terakotinių karių, strėlių antgalių bei daugybė kitų radinių.

Beje pastarasis radinys negali būti vadinamas seniausiuoju arbaleto naudojimo liudijimų Kinijos teritorijoje. Archeologams ir anksčiau yra tekę aptikti atskirų arbaletų detalių datuojamų Kariaujančių karalysčių laikotarpiu (475 – 221 pr. Kr.).

Kinų istorikų įsitikinimu kiniškojo arbaleto išradėju galima laikyti žmogų vardu Cin Ši iš Ču karalystės (722—481 m. pr. Kr.). „Pavasario ir rudens U ir Jue [karalysčių] kronikoje užsimenama, kad Cin Ši „išdėstė svirtis ir pritvirtino prie jų ašis“, t.y. sukūrė paleidžiamąjį arbaleto mechanizmą. Mokslininkai sutaria, kad Kinijoje ir Vakaruose arbaletai buvo išrasti atskirai.

Vėliau kinų arbaletų konstrukcijos buvo tobulinamos. Buvo išrasti daugiašaudžiai arbaletai, vienu šūvių paleidžiantys kelias strėles. Buvo sukurtas ir arbaletas šaudantis švino sviediniais. Dar vėliau Kinijoje buvo išrasti didžiuliai svaidymo įrenginiai, kurie taip pat rėmėsi arbaleto veikimo principu. Tokius įrenginius tekdavo aptarnauti net dešimčiai karių.

Paslaptingiausia XXI a. archeologijos mįslė

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas