Archeologo užrasai

Aistros dėl jūroje rasto Apolono

Apolonas, Gazos ruozas

Gazos ruože, paslaptingomis aplinkybėmis rasta senovės graikų dievo Apolono bronzinė skulptūra.  Tvirtinama, kad Apolonas rastas jūroje.  Tačiau skulptūrą konfiskavo policija ir nežinia, kada vėl bus parodytas visuomenei. Mokslininkai gali tenkinti tik keliomis šios skulptūros nuotraukomis.

Penkių tūkstančių metų istorijos – egiptiečių, filistinų, romėnų, Bizantijos, kryžiuočių, paminklus slepia Gazos smėlis. Bet vietos archeologai nepajėgūs atlikti mokslinių tyrimų.

Žvejys Joudat Ghrabas  tvirtina radęs žmogaus ūgio skulptūrą jūros dugne ir parsigabenęs namo asiliuko traukiamu vežimu, net neįtardamas, kokia tai vertybė. Ją netruko įvertinti ekspertai, bet jų sugalvota 0,5 mln. dolerių vertė – tik dalis tikrosios. Archeologai radinio dar nematė, tik nuotraukas, bet, kiek gali spręsti, skulptūrai maždaug 2 tūkst. metų.

Prancūzų istoriko Jeano Michelio de Tarragono teigimu, skulptūra unikali ir neįkainojama kaip „Mona Liza“ Luvre. „Tai labai reta skulptūra, nes sukurta iš bronzos, o ne marmuro ar kito akmens“, – tikina jis.

Ekspertas spėja, žvejys ne veltui sako radęs jūroje, kad įtvirtintų savo nuosavybę, kuri būtų ginčijama, jei Apolonas būtų rastas kieno nors žemėje. Bet svarbu žinoti tikrąją radinio vietą, gal ten yra ir daugiau tokių šedevrų.

Žvejys, radęs skulptūrą, pasakoja, kad į krantą ją tempė penkiese, nes sausumoje jos svoris gerokai skiriasi nuo svorio jūroje.

Žvejys tikisi, kad Apolonas padės pataisyti varganą jo šeimos finansinę padėtį – Gazos ruožo valdžia žada premiją. Jis pasiliko sau vieną skulptūros pirštelį, nes manė, kad ji gali būti auksinė. Iš jo namų radinį išsivežė giminaičiai, ir skulptūra netruko pasirodyti interneto aukcione. Bet Gazos ruožas – uždara teritorija, tad apie vertybę sužinojusi valdžia, atrodo, spėjo skulptūrą konfiskuoti ir perduoti policijai.

Reporteriai paprašė leidimo ją nufilmuoti, bet pareigūnai pareiškė – tik tuomet, kai bus baigtas tyrimas, kas bandė parduoti bronzinį antikinį Apoloną.

Gazos Turizmo ministerijos Archeologijos skyriaus vadovas Ahmedas al Burshas taip pat pabrėžia, kad tai Palestinos civilizacijos liudininkė, rodanti, kiek įvairių civilizacijų būta Palestinos žemėje.

Gazos valdžia ketina Apoloną restauruoti ir demonstruoti visuomenei. Pagalbą restauruojant siūlo tarptautiniai ekspertai, o Paryžiaus Luvras ir Ženevos muziejus norėtų pasiskolinti bronzinį Apoloną.

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas