Prancūzija

Šalies devizas Liberté, Égalité, Fraternité

(Liberty, Equality, Fraternity)

Pavadinimas Prancūzija (France, angl.France)

Oficialus pavadinimas Prancūzijos Respublika (République française, angl. French Republic)

Sienos vakaruose prieina prie Atlanto vandenyno Biskajos įlankos, šiaurėje – prie Lamanšo ir Pa de Kale sąsiaurių, pietuose – prie Viduržemio jūros. Šiaurės rytuose ribojasi su Belgija ir Liuksemburgu, rytuose su Vokietija ir Šveicarija, pietryčiuose su Italija ir Monaku, pietvakariuose su Ispanija ir Andora. Viduržemio jūroje Prancūzijai priklauso Korsikos sala.

Valstybinė kalba prancūzų. Yra daug regioninių kalbų: provansalų (Provanse), bretonų (Bretanės vakarinėje dalyje), baskų (Atlanto Pirėnų dep-te), katalonų (Roussillono istorinėje srityje Prancūzijos pietuose), italų (Pajūrio Aplių dep-to dalyje), korsikiečių (italų kalbos tarmė; Korsikos saloje), elzasiečių (vokiečių kalbos tarmė; Elzase), flamandų (Dunkerque’o apylinkėse Prancūzijos šiaurėje).

Sostinė Paryžius

Plotas 640,294 km2 (vandenys 0,52 %) – didžiausia Europos Sąjungos šalis ir didžiausia vakarų Europos šalis

Etninė sudėtis prancūzai 94,4, kiti – portugalai, marokiečiai, alžyriečiai, turkai, italai, ispanai, tunisiečiai, vokiečiai, belgai

Religija katalikai ~83-88, musulmonai ~5-10, protestantai ~2, kiti – judaizmo, kitų religijų išpažinėjai, naujųjų religijų judėjimų nariai

Gyventojų sk. 65,821,885 (2011)

Šventės:

Sausio 1 – Naujieji metai

Kilnojama data – Velykų pirmadienis

Gegužės 1 – Darbo diena

Gegužės 8 – Pergalės diena

Liepos 14 – Federacijos šventė (Bastilijos diena) – Nacionalinė šventė

Rugpjūčio 15 – Žolinė

Lapkričio 1 – Visų šventųjų diena

Lapkričio 11 – Paliaubų diena

Gruodžio 25 – Kalėdos

Tradicinis būstas vienaaukštis mūrinis arba medinio karkaso plūkto molio namas su gyvenamosiomis ir ūkinėmis patalpomis (šiaurėje), dviaukštis mūrinis arba plūkto molio namas, kurio pirmas aukštas yra ūkinės paskirties, antras – gyvenamasis (pietuose).Pagal planą ir struktūrą skiriama: vienaaukščiai būstai – vienos patalpos (būdinga 19 a. 1 pusės valstiečių ir smulkiųjų ūkininkų sodyboms; prie būsto statyta tvartas, vyno rūsys) ir stačiakampio plano, vad.ilgasis namas (longere; smulkiųjų žemdirbių ir amatininkų; sudaro siena perskirstos gyvenamosios ir ūkinės patalpos su duonos kepimo patalpa), dviaukščiai būstai – sale haute (būdinga Elzaso regionui; dažn.pasiturinčių ūkininkų, pirklių, amatininkų arba vyndarių būstas, jo 1 aukšte sandėliuojama produkcija, 2 aukšte įrengtos gyvenamosios patalpos), centriškojo plano (maison de maitre; 2 ar 3 aukštų gyv.name patalpos grupuojamos apie centrinę patalpą) ir vadinamos giluminio plano (stačiakampio plano statinio vienoje pusėje ir dažniausiai 2 aukšte įrengiama gyvenamosios patalpos, kitoje pusėje – ūkinės, jas skiria koridorius). Bretanėje saviti taisyklingo plano, kalkių skiediniu sutvirtinti granito blokų gyv.namai buvo statomi už nuo vandenyno pučiantį vėją užstojančių kalvų. 17-18 a. statyta iš medžio, molio, akmenų, stogai dengti šiaudiais, nendrėmis, 19 a.pab. naudota tašytas akmuo, degtos plytos, kalkės, stogams – šiferis. Fachverkiniai namai paplitę Normandijoje, Elzase, Šampanėje-Ardėnuose ir Pikardijoje. Šalies šiaurėje stačiašlaičiai stogai dengti ploščiomis, pietuose platūs stogai – dažniausiai lovinėmis čerpėmis. Sodyboje pastatai grupuojami apie uždarą kiemą arba laisvai. Ilgainiui susiklostė vad. Namo-ūkio tipas – gyvenamieji ir ūkiniai pastatai sudaro vidinį kiemą su sodu, daržu. Normandijos regionui būdinga sodais apjuostos sodybos, dažniausiai tinkuoti ir baltinti gyv.namai (karkasas dažn. Dažytas raudona arba tamsiai ruda spalva) Tradicinės gyvenvietės ir miesteliai spindulinio plano su centrine turgaus aikšte, bažnyčia, vienuolynu arba pilimi.

Tradiciniai drabužiai moterų – marškiniai, platūs klostyti sijonai su prijuostėmis, palaidinukės, korsetai, dėvimi kykai arba skarelės. Vyrų – kelnės, blauzdinės, marškiniai, liemenės, striukės arba platūs apsiaustai, dėvimos skrybėlės arba baskų beretės, ant kaklo ryšimos skarelės; avima klumpėmis.

Tradicinė virtuvė trintų daržovių sriubos, jautienos ir kiaulienos kepsniai su keptomis bulvėmis, avienos troškinys su įvairiais padažais, kiaušinienė su kumpiu ir grybais, sūriai, žuvų patiekalai, daržovės, vaisiai, vynas; delikatesas – austrės, sraigės.

Valiuta Euras (EUR)

Laiko juosta UTC +1

Vasaros laikas UTC +2

Interneto kodas .fr

Šalies tel. Kodas 33

Lietuvos ambasados adresas:

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA PRANCŪZIJOS RESPUBLIKOJE,  ANDOROS KUNIGAIKŠTYSTEI IR MAROKO KARALYSTEI

22, bd de Courcelles

75017 Paris, FRANCE

Tel.+33 1 40 54 50 50

Faks.+ 33 1 40 54 50 75

E-paštas: chancellerieamb-lituanie.fr

www.fr.mfa.lt

2054_france_f_oval_euro_sticker_decal

Informacija vairuotojams, kelių mokesčiai Prancūzijoje

 

 

 

 

Prancūzijos UNESCO saugomų objektų sąrašas

 

 

Šventės Prancūzijoje

 

Prancūzija

Visi straipsniai - Prancūzija

Fatal error: Call to undefined function get_field() in /home/federaci/domains/quest.lt/public_html/wp-content/themes/qrider/salys-post-template.php on line 87