
Armėnija
Pavadinimas Armėnija (arm.Hajastan, angl.Armenia)
Oficialus pavadinimas Armėnijos Respublika (arm.Hajastani Hanrapetut’jun, angl.Republic of Armenia)
Sienos Rytuose ribojasi su Azerbaidžanu, pietuose su Iranu, pietvakariuose su Azerbaidžanui priklausančia Nachičevanės AR, vakaruose su Turkija, šiaurėje su Gruzija. Armėnijai priklauso nedidelis Baškendo eksklavas Azerbaidžano teritorijoje. Armėnijoje yra 3 nedideli Azerbaidžano eksklavai.
Valstybinė kalba armėnų
Sostinė Jerevanas (Yerevan)
Plotas 29,743km2 (vandenys 5,18 %)
Etninė sudėtis armėnai 97, kurdai 1,6, rusai 0,8, kiti – ukrainiečiai, azerbaidžaniečiai, gruzinai, graikai.
Religija didžiausia tikinčiųjų dalis priklauso Armėnų apaštališkajai bažnyčiai, kiti – katalikai, stačiatikiai, musulmonai
Gyventojų sk. 3,264,500 (2011)
Šventės:
Sausio 1 d. – Naujieji metai
Sausio 6 d. – armėnų Kalėdos
Sausio 28 d. – kariuomenės diena
Kilnojama data – Velykos
Kilnojama data – Velykų pirmadienis
Balandžio 24 d. – genocidui atminti diena
Gegužės 1 d. – darbo žmonių diena
Gegužės 9 d. – pergalės ir taikos diena
Gegužės 28 d. – Nepriklausomybės diena (1918) – nacionalinė šventė
Liepos 5 d. – Konstitucijos diena
Rugpjūčio 23 d. – Respublikos paskelbimo diena
Rugsėjo 21 d. – Nepriklausomybės diena (1991)
Gruodžio 7 d. – Spitak žemės drebėjimo atminties diena
Tradicinis būstas senųjų namų gyvenamoji dalis (glchatūras) buvo stačiakampio plano su anga piramidės pavidalo stoge.
Tradiciniai drabužiai moterų tautiniai drabužiai – sijonai (kaimietės po jais vilkėjo šarovarus arba plačkelnes), ryšėjo prijuostes, merginos – siuvinėtas ir įvairiai puoštas kepurėles, kurias ištekėjusios moterys dar aprišdavo skaromis, gaubėsi nuometais. Puošėsi žiedais, auskarais, apyrankėmis, karoliais, monistais (monetų vėriniais), sidabro diržais. Vyrai Kaukaze dėvėjo čuchas (tam tikros čerkesės), kailines kepures, vilkėjo viršutinį neužsegamą drabužį archaluchą, V.Armėnijoje vietoj archalucho ant marškinių vilkėjo trumpas, iki juosmens palaidines ir liemenes. Ant galvos dėjosi panašias į turkų fesas arba siūtas kepures.
Lankytinos vietos:
Amberto tvirtovė. XI a. tvirtovė, miesto likučiai ir bažnyčia esantys po Aragaco kalnu. Kelionė iki tvirtovės taip pat gali būti įspūdinga: keliaujama per kalnus, kuriuose 3200 m. aukštyje gyvena tik raiti piemenys ir jų ganomos bandos. Galima aplankyti Aragacą – aukščiausią Armėnijos kalną (4090 m.), užgesusį ugnikalnį su keturiomis viršūnėmis.
Paitasaro kalnai su priešistoriniais piešiniais ir Khosrovo gamtos rezervatas: pirmąjame amžiuje ant uolos pastatyta dievo Helijaus šventykla Garni ir senovinių apeigų centru – Geghardo vienuolynu. Vienuolynas didžiąja dalimi išraižytas uoloje ir iki šiol yra viena švenčiausių Armėnijos vietovių.
Enokavano kanjonas: Lastaviro urvo, apsaugoto senovine siena, Deimantų ir Anapat urvai. Anapat – nepaprasta vietovė. Šalia ikikrikščioniškų veidų, figūrų ir gyvūnų piešinių, ant uolų vėliau atsirado kryžiai ir altorius, ir tokiu būdu susijungė du dvasiniai Armėnijos kultūros šaltiniai.
Vienuolynas Haghardzin. Tai X-XIII a. esantis Dilijansko nacionaliniame rezervate. Sevano ežeras. Sevano ežeras yra 2000 m. aukštyje virš jūros lygio, apsuptas kalnų ir vienuolynų. Seniausios chačkarų kapinės (khachkar – tradicinis akmens ornamentais papuoštas kryžius).
Valiuta Armėnijos dramas (AMD)
Laiko juosta UTC +4
Vasaros laikas UTC +5
Interneto kodas .am
Šalies tel. Kodas 374
Lietuvos ambasados adresas
LR AMBASADA ARMĖNIJOS RESPUBLIKOJE
2/13 Babayan Street
0037 Yerevan,
REPUBLIC OF ARMENIA
Tel.:+ 374 10 297680
Fax.:+ 374 10 297681
E-mail:amb.amurm.lt
www.am.mfa.lt
Armėnija
Turkijoje ieškoma armenų aukso
Nedideliame Kerameto (turk. Keramet) kaimelyje, Turkijos Bursos provincijoje (turk. Bursa), ieškoma aukso, kurį, kaip spėjama, paslėpė armėnai išvyti iš savo namų genocido metu. Šiuo... Skaityti daugiau
Žymiausios Armėnijos bažnyčios
Armėniškų petroglifų likimas
Fatal error: Call to undefined function get_field() in /home/federaci/domains/quest.lt/public_html/wp-content/themes/qrider/salys-post-template.php on line 87