Etno virtuvė

Kastinys

 

Kastinys – senovės žemaičių patiekalas. Skoniu jis primena sviestą ar riebią grietinę su prieskoniais.
Gaminamas kastinys sukamaisiais judesiais (panašiai kaip plakamas sviestas), būtinai moliniame inde ir mediniu šaukštu. Patiekalo sukimas užtrunkdavo 4-6 val.
Naudojami prieskoniai: kmynų sėklos, česnakas ir jo sultys, mėta, aguonų sėklos, svogūnų laiškai. Galima dažyti tryniais, morkų beiburokėlių sultimis.
Valgoma dažniausiai pasninkų ir talkų dienomis su karštomis bulvėmis ar duona. Žemaičiai kastinį valgo ir su kiaušiniais, pyragu, košėmis.

1,5 l riebios kaimiškos grietinės
Šaukštas sviesto
Druskos
Česnako ar kitų prieskonių

Inde išsukamas sviestas su šauktu grietinės. Į jį sukrečiamas ketvirtadalis grietinės ir vėl maišoma. Kai masė ima tirštėti, indas dedamas į karšto vandens vonelę ir šildant visą laiką maišoma. Paskui indas iškeliamas, įdedama dar viena dalis grietinės, vėl maišoma (tik reikia žiūrėti, kad nesusidarytų riebalų kruopelių). Kai sutirštėja – vėl kaitinama. Kartojama tol, kol sudedama visa grietinė. Tada beriame prieskonius. Kastinys turi būti vientisas, greitai stingti.

 

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas

  stiklinė aguonų 2-3 stiklinės vandens cukraus pagal skonį Nuplautas bei nuvarvintas aguonas sudėti į grūstuvą ir gerai sugrūsti, kad aguonų košelė pasidarytų balta (aguonas galima kelis kartus permalti per tankesnį sietelį). Sugrūstas aguonas praskiesti virintu vandeniu ir pasaldinti.