Keliautojų pasakojimai

Kazokiškės-Grabijolai-Mitkiškės-Paparčiai

Mąstydami kur čia netoli aplink Vilnių nukeliavus, pamatėm, kad nesame buvę Paparčiuose, tad ta kryptimi ir patraukėm. Pasukom pro Kazokiškes, ten planuodami apžiūrėt miestelio bažnyčią, bet pakeliui radom ir “garsųjį”, daug ginčų sukėlusį Kazokiškių sąvartyną. Iš pirmo žvilgsnio net nepasakytum, kad čia sąvartynas…

1

Kazokiškių sąvartyno “kalnas”

2

Kazokiškės – buvęs karališkasis kaimas, pirmą kartą paminėtas 1609 m., kai Stanislovas Beinartas, LDK iždininkas, Kazokiškes užrašė Paparčių domininkonams, kurie Kazokiškėse įkūrė palivarką su ūkiniais pastatais. Kazokiškių vardo kilmė yra siejama su kazokų etninės grupės atsiradimu tose apylinkėse. Dabartinė Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia pastatyta 1790 m., šalia senosios.

3

Kazokiškių bažnyčia

4

Kazokiškėse šalia bažnyčios stovinčiame stende perskaičiau apie netoli esantį Grabijolų rėžinį kaimą, tad maršrutą truputėlį pakoregavome ir į jį užsukome. Ir ne veltui. Kaimo jaukumas neišpasakytas – išlikę nemažai autentiškų senųjų namų, apaugusių dideliais medžiais.  Namai sustatyti prie pagrindinės kaimelio gatvės, kuri tęsiasi iki pat Neries ir netikėtai baigiasi.  Iki Pirmojo Pasaulinio karo čia buvo tiltas, kuriuo buvo susisiekiama su Grabijolų dvaru, esančiu kitame upės krante.
Tarpukariu Grabijolų kaimą nuo kito Nerie kranto skyrė Lietuvos ir Lenkijos demarkacinė linija, ėjusi upės viduriu. Tuo metu Grabijolų dvare buvo pastatytas lenkų pasienio postas, o Grabijolų kaime, didžiausiose valstiečių sodybose patalpas nuomavosi Lietuvos pasienio policija. Abiejų krantų pasieniečiai, norėdami pasirodyti, organizuodavo šventes savo upės pusėje.

5

Grabijolai

6

7

Grabiojolų gatvės pabaiga

Toliau pagal planą – Mitkiškės. Tiksliau, Mitkiškių akmuo su trimis įdubimais, vadinamais pėdomis – Dievo motinos, Kūdikėlio Jėzaus ir ėriuko. Legendos pasakoja, kad akmenį buvo bandoma suskaldyti, bet tik pradėjus darbą iš akmens ėmė tekėti kraujas, dėl to iki šiol tikima, kad akmuo yra šventas. Anksčiau netgi būdavo rengiamos maldininkų eisenos iš Kazokiškių bažnyčios prie Mitkiškių akmens, o žmonės šią vietą lanko ir tvarko iki šiol.

8

Mitkiškių akmuo

9

Pėda

Besigrožint kiek neįprastais Kernavės vaizdais iš kito Neries kranto, pasiekėme Paparčius, kurie pirmą kartą paminėti XIV a., kai Vytauto kariuomenė čia susikovė su kryžiuočiais. Kaime yra pastatyta Šv. vyskupo Stanislovo ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio medinė bažnyčia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Paparčių bažnyčia

Paparčiai kažkada net buvo Lietuvos dominikonų provincijos centras. Kaime buvo pastatytas dominikonų vienuolynas, tačiau už paramą sukilėliams, 1864 m. uždarytas ir beveik sunykęs. Išlikę tik keli vienuolyno fragmentai – koplyčia ir vartai, kurie yra išradingai panaudoti kaip naujo pastato siena.

11

Buvę vienuolyno vartai

12

Vartai-siena

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dominikonų vienuolyno koplyčia

Visai šalia Paparčių, nuošalioje vietoje, tarp miškų yra įsikūręs  Betliejaus ir Dangun Paimtos Mergelės seserų bei Aušrinės Marijos vienuolynas, kuriame gyvena Betliejaus Mergelės Marijos ėmimo į dangų ir Šv. Brunono seserų kongregacija. Vienuolyno teritorija uždara ir vidun nepateksi, tik bažnyčia atvira visiems pasauliečiams, norintiems pasimelsti ir pabūti ramumoje.
Paparčių vienuolyne seserys gyvena atskiruose nameliuose-celėse, iš viso pastatyta 16 namelių, o vienas iš jų skirtas žmonėms, pageidaujantiems pagyventi ir pasimelsti vienumoje.

14Vienuolyno bažnyčia

15

Vienuolyno teritorija

www.kelioneslietuvoje.com

 

 

  • Prenumeruokite naujienas

    * rodo reikiamą
    Pageidaujamas formatas